Słowiński Park Narodowy – bogactwo nadmorskich atrakcji

Słowiński Park Narodowy – bogactwo nadmorskich atrakcji

Podróże nad morze wcale nie muszą kończyć  się na codziennym opaleniu się na plaży. W województwie pomorskim istnieje wiele ciekawych atrakcji turystycznych, dzięki którym wyjazd na wczasy zostanie aktywnie urozmaicony. Do najbardziej odwiedzanych miejsc należy przede wszystkim zaliczyć Słowiński Park Narodowy, znajdujący się w środkowej części wybrzeża. Co roku jego niezwykłe walory przyrodnicze przyciągają tysiące turystów z Polski, ale także z innych zakątków Europy. Cała fauna i flora została tam naturalnie zachowana, dlatego jest to obszar obfitujący w bogactwo odmiennych ekosystemów. Ponadto SPN został włączony do międzynarodowej sieci chronionych obszarów UNESCO oraz HELCOMBSPA. Warto więc zainteresować się tym miejscem i atrakcjami jakie oferuje.

Ruchome wydmy

Są one największą atrakcją turystyczną Parku Narodowego. Wydmy znajdują się w odległości ok. 9km na zachód od Łeby, między Morzem Bałtyckim a jeziorem Łebsko. Cały fenomen tego ok. 500 hektarowego obszaru polega na jego piaszczystym krajobrazie, dlatego często nazywa się go Polską Saharą. Wydmy poruszają się z prędkością kilku metrów rocznie, za sprawą wiatru, który przemieszcza piasek na wschód. Najwyższa z nich – wydma Łącka – na chwilę obecną posiada ponad 30 m wysokości. Turyści mają szanse wspiąć się na jej szczyt i podziwiać piękne piaszczyste tereny, błękitne morze oraz jezioro Łebsko. Jest to na pewno niezapomniany widok, który z roku na rok pragnie zobaczyć coraz więcej odwiedzających. Wśród nich znajduje się bardzo duża liczba obcokrajowców, ponieważ ruchome wydmy są jednymi z największych w Europie. Aż szkoda byłoby nie skorzystać z takiego cudu natury, jaki oferuje nam nasza nadmorska przyroda.

Latarnia Czołpino

W samym środku Słowińskiego Parku Narodowego znajduje się historyczna latarnia morska. Jest ona położona między Łebą i wsią Rowy. Została zbudowana w XIX wieku w odległości 1000m od brzegu morza na największej wydmie pośród bujnego, iglastego lasu. Jest to niezwykłe miejsce, aby móc podziwiać przepiękne widoki pomorskiego krajobrazu, ponieważ wieża latarni wznosi się na wysokość aż 25m. Aby do niej dotrzeć należy pokonać spacerkiem ok. 1400m. Taka wyprawa jest zatem idealną okazją do obcowania z bogatą przyrodą parku.  Ponadto u podnóża latarni znajduje się dawny domek latarnika, który w niedalekiej przyszłości zostanie przeobrażony w muzeum latarnictwa. Turyści mają okazję wspiąć się na szczyt wieży w sezonie wiosennym i letnim od godziny 10:00 do zmierzchu. Cena biletów dla dorosłych to koszt 4 zł a dla dzieci 3zł.

Muzeum Wsi Słowińskiej

Muzeum znajduje się we wsi Kluki, położonej w centralnej części Parku Narodowego. Jest to bardzo atrakcyjne miejsce dla turystów, ponieważ znajdują się w nim pozostałości życia dawnych mieszkańców tych ziem, czyli Słowińców. Skansen powstał tam w 1963r., aby zachować w pamięci ich kulturę i od lat cieszy się dużą popularnością wśród zwiedzających. W kilku zagrodach zostały przedstawione sceny z życia tej ludności, a wykorzystane do nich rekwizyty budzą ciekawość niejednego turysty. Warto wybrać się do tego miejsca na przełomie kwietnia i maja, ponieważ wtedy muzeum organizuje wydarzenie na cześć zwyczaju otwarcia sezonu o nazwie „Czarne Wesele”. Są to pokazy wydobywania torfu, który niegdyś służył mieszkańcom do opalania chat. Ponadto w okresie wakacyjnym odbywają się Dni z Muzyką i Chlebem oraz Dni Rzemiosła i Techniki, podczas których  przedstawiane są prace domowe wykonywane przez Słowińców. Czasem istnieje również możliwość spróbowania własnych sił, np. przy ubijaniu masła, czy lepieniu garnków. Bilet normalny kosztuje 12 zł a ulgowy 8zł.

Muzeum Wyrzutni Rakiet

Fani historii i militariów w centralnej części Parku Narodowego znajdą Muzeum Wyrzutni Rakiet. W czasach II wojny światowej na tym obszarze znajdował się niemiecki poligon wojskowy, który służył do testowania rakiet przeciwlotniczych i batalistycznych. Niestety obecnie zostało z niego niewiele, ponieważ hitlerowcy wycofując się przed Armią Radziecką, wysadzili wszystkie konstrukcje. Dziś natomiast w muzeum  turyści mają szansę zobaczyć repliki rakiet różnych okresów ,w tym, np. słynnej V2, bunkier dowodzenia, cz fundamenty hali montażowej.  O wszystkich wystawach i historii tego miejsca opowie przewodnik. Bilet dla dorosłych to cena 14zł a dla dzieci 10zł.

Słowiński Cmentarz w Klukach

Poza przepięknym skansenem we wsi Kluki, znajduje się tam także zabytkowy cmentarz. Powstał on w XVIII stuleciu równocześnie z miejscowością. Chowano tam niegdyś Słowińskich mieszkańców wsi.  Najstarszy nagrobek pochodzi z 1877r. Zwiedzając to historyczne miejsce można dowiedzieć się wielu ciekawych wiadomości na temat tamtejszej ludności, ponieważ na ich grobach wypisane są informacje o ich statusie zawodowym i majątkowym. Uwagę przykuwają także żeliwne krzyże z okresu XIX i XX wieku.  Istnieje także specjalna część, w której pochowani są mieszkańcy, którzy zginęli na froncie I wojny światowej. W 1987r. wpisano ten historyczny cmentarz do rejestru zabytków.

5 2 votes
Article Rating

Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
5 2 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x