Wakacje we Francji – Mont Saint-Michel (Normandia)

Wakacje we Francji – Mont Saint-Michel (Normandia)

Jeśli zastanawiacie się, gdzie spędzić wakacje we Francji, podpowiadamy! Jednym z najpiękniejszych regionów, do których można się udać we Francji, jest Normandia. Normandia swoją nazwę zawdzięcza przybyłym ze Skandynawii na te tereny Normanom. Normanowie, czyli zromanizowani wikingowie, stworzyli w Normandii swoje księstwo w 911 roku naszej ery i trwale zapisali się na kartach tego regionu. Cały region charakteryzuje się niesamowitą architekturą średniowieczną, którą koniecznie muszą zobaczyć ci, dla których wybitne budowle okresu romańskiego i gotyckiego to coś, czego nie mogą przegapić. Jednym z takich miejsc na mapie, niesamowitych ze względu na swoją historię, geografię oraz budownictwo, jest Mont Saint-Michel, czyli Wzgórze Świętego Michała.

 

Podróż z Polski do Mont Saint-Michel: samochodem czy samolotem?

Zanim zaczniemy wychwalać wyspę Mont Saint-Michel i jej zabytki, musimy się zastanowić nad najdogodniejszym dla nas środkiem transportu, którym przyjedziemy w to zaczarowane i pełne tajemnic miejsce, którego widok zapiera dech w piersiach.

Trzeba pomyśleć: czy wolimy podróż samochodem przez Niemcy aż do Francji, która z pewnością sama w sobie będzie wyjątkową i pełną wrażeń podróżą, podczas której zobaczymy całkiem spory kawałek Europy, czy jednak wolimy szybko i wygodnie dolecieć na miejsce samolotem w kilka godzin i równie szybko zacząć zwiedzanie? Każda z opcji ma swoje wady i zalety, jednak jest rzecz, o której nie można zapomnieć podczas podróży samochodem po francuskich autostradach.

 

Ceny autostrad we Francji

Uwaga: przejazd przez francuskie autostrady jest płatny, chyba że akurat przejeżdżamy autostradą publiczną utrzymywaną ze środków państwowych, wtedy nic nie płacimy, jednak takich autostrad jest zdecydowanie mniej niż tych płatnych. We Francji istnieje 12 tysięcy kilometrów autostrad i tylko 3 tysiące są państwowe. Za przejazd pozostałymi, które utrzymywane są przez koncesjonariuszy, będziemy musieli zapłacić. Opłata za przejazd pobierana jest na bramkach wjazdowych na autostradę, a zapłacimy gotówką, kartami płatniczymi bądź paliwowymi oraz za pomocą elektronicznego systemu poboru opłat, jeśli takowy posiadamy. Średni koszt przejazdu 100 kilometrów płatnej autostrady we Francji wynosi około 8-9 euro, czyli jakieś 35-40 złotych.

 

Mont Saint Michel: zabytki i atrakcje turystyczne

Kiedy już zdecydowaliśmy, za pomocą jakiego środka transportu chcemy przyjechać do Mont Saint-Michel, możemy oddać się zwiedzaniu tego niezwykłego miejsca. Od czego należałoby zacząć?

Zacząć należałoby od tego, że Mont Saint-Michel to skalista wyspa pływowa (czyli taka, która jest połączona z kontynentem, ale podczas przypływu owo połączenie jest zalewane przez wodę), która jest połączona z kontynentalną Francją za pomocą grobli o długości niemal dwóch kilometrów. Podczas przypływu grobla jest zalewana wodą, a wyspa traci połączenie z lądem i jest od niego odcięta. Na wyspie wzniesiono sanktuarium Michała Archanioła i jest to jedna z tych atrakcji turystycznych, której zwiedzania nie może zabraknąć w naszej wyprawie na wyspę. Trudno ją zresztą pominąć.

Mont Saint-Michel

Mont Saint-Michel

Sanktuarium powstało w 709 roku. Dwa wieki później, w roku 966 został w tym miejscu ufundowany klasztor benedyktyński, czyli Opactwo św. Michała Archanioła na Mont Saint-Michel. Opactwo powstawało w wieku X, dlatego też jego architektura miesza ze sobą dwa style: romański i gotycki. Przez cały okres funkcjonowania opactwa, zmierzały do niego tłumy pielgrzymów, aż do czasów Rewolucji Francuskiej, kiedy to opactwo zostało zamknięte w 1791 roku.

Dość jednak historii. Dlaczego warto zobaczyć to miejsce? Ponieważ wygląda bajecznie! Nie da się wyglądu tego miejsca porównać z żadnym innym. Wyspa jest atrakcją, miasteczko na wyspie, a także architektura. Wszystko to stanowi o niesamowitym połączeniu, dzięki któremu poczujecie, jakbyście znajdowali się w innym czasie, jakbyście obcowali nie tylko z historią, ale z niesamowitą naturą, która pozwoliła, by takie miejsce mogło zostać ukształtowane przez jej siły.

 

Pogoda w Mont Saint-Michel

Do Mont Saint-Michel najlepiej udawać się latem, czyli w miesiącach czerwcowych, lipcowych, sierpniowych i wrześniowych. Jest wtedy sucho i ciepło, a klimat sprzyja zwiedzaniu. Należy unikać jednak zwiedzania, chyba że ktoś lubi zimno i wilgoć, w miesiącach zimowo-jesiennych, czyli październik, listopad, grudzień i styczeń odpadają. Latem pogoda dopisuje niemal zawsze i jest przepięknie. Idealna pora na zapoznawanie się z bogactwem i urodą wyspy!

 

Noclegi w Mont Saint-Michel: który hotel wybrać?

Hoteli w samym Mont Saint-Michel jest cała masa, tak samo, jak w okolicach wyspy, a opinie niemal wszystkich z nich są dobre, dlatego musimy przede wszystkim kierować się naszą wygodą i zasobnością portfela przy wybieraniu odpowiedniego dla nas noclegu. Trzeba pamiętać, że na samej wyspie hotele będą najdroższe, natomiast te, które znajdują się w niedalekim sąsiedztwie wyspy, będą tańsze. Od nas zależy, jakie chcemy mieć widoki z okna i ile jesteśmy w stanie zapłacić za hotel, a także jaka ilość gwiazdek nas interesuje.

 

Zwiedzanie! Czyli ile kosztuje zwiedzanie Mont Saint-Michel?

Na wyspie dostępnych jest sporo atrakcji turystycznych, czyli na przykład zwiedzanie wyspy i budowli wraz z przewodnikiem oraz sklepy i muzea. Koszt wstępu do 4 muzeów (czy to Historycznego, czy Morza i Ekologii lub L’Archeoscope, opowiadającym o historii i budowie Mont Saint-Michel) wynosi 9 euro dla osoby, która skończyła 18 lat, 18 euro dla osób powyżej 25 roku życia. Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia mają wstęp bezpłatny. Następny do obejrzenia jest kościół parafialny St-Pierre. Koszt biletu wyznaczany jest w zależności od wieku i tego, czy zwiedzamy grupowo jako dorośli, czy jest to wycieczka szkolna. Ceny wahają się od 5,5 euro do 30 euro. Dostępna jest opcja zwiedzania z przewodnikiem, ale warto, by towarzyszył nam wtedy tłumacz francuskiego.

 

Restauracje Normandii, czyli co zjeść i czy jest to drogie?

Jednym z najważniejszych elementów naszych wakacji będzie zapewne podróżowanie po smakach normandzkich dań. Najemy się do syta i dopieścimy nasze kubki smakowe w wielu restauracjach, barach i naleśnikarniach na wyspie i poza nią! Królują tutaj dania z owoców morza i ryb, omlety czy jagnięcina z pól solnych charakteryzująca się dużą zawartością soli i jodu. Naleśniki zaś mogą występować w zwykłej bądź gryczanej wersji. Poza tym istnieje duża różnorodność kawiarni i herbaciarni, więc każdy znajdzie coś dla siebie, czy to słodkiego, czy słonego!

 

Podsumowanie: dlaczego warto?

Z wielu powodów. To miejsce wygląda bajecznie, ta kuchnia jest tak niesamowicie smaczna, że nie zapomnicie jej nigdy, a sama przygoda zwiedzania Mont Saint-Michel pozostanie na długo w Waszej pamięci. No i najważniejsze: nie ma piękniejszego widoku niż widok wyspy podczas przypływu. Musicie to zobaczyć!

4.3 4 votes
Article Rating

Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
4.3 4 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x