Rezerwat Prządki

Rezerwat Prządki

Rezerwat Prządki to miejsce, które odwiedził chyba każdy mieszkaniec Podkarpacia, który lubią przyrodę i cuda jakie sporządziła dla nas natura. Najbardziej rozpoznawalną rzeszą w Rezerwacie Prządki są bardzo wysokie ostańce skalne, którego najwyższy wynosi ponad 20 metrów, skałki ciągną się przez kilkaset metrów.

Rezerwat powstał stosunkowo niedawno bo w 1957 roku i znajduje się w Czarnorzekach (Gmina Korczyna). Aby dojechać do rezerwatu w Lutczy z drogi krajowej nr 19 należy skręcić na drogę numer 991 w kierunku Krosna.

Skały zbudowane są z gruboziarnistego piaskowca ciężkowickiego, który pod wpływem erozji stworzył swoje wyjątkowe figury skalne. Najwyższe i najbardziej wyjątkowe ostańce skalne posiadają swoje imiona jak np: Prządka-Baba, Prządka-Matka, .

Nazwa Prządki wywodzi się od legendy, która głosi, iż dziewczęta zostały ukarane za przędzenie lnu podczas dni świątecznych i zostały zamienione w skały.

Obszar Rezerwatu Prządki to nie tylko wyjątkowe ostańce skalne ale również Zamek Kamieniec do którego prowadzi jeden z szlaków (ok 1 km pieszo i ok 2,5 km samochodem) a także kilka innych interesujących szlaków, które pokrótce zrelacjonuje poniżej.

Szlak Prządki – Strzelnica

To najbardziej popularny szlak, od którego zaczynamy zwykle swoją przygodę z Rezerwatem a na którym znajdują się największe i najpiękniejsze ostańce skalne. Auto zostawiamy na małym parkingu tuż przy drodze, w piękne weekendowe dni możemy napotkać problem z wolnym miejscem, jednak bez problemu powinna udać nam się ta sztuka parkując auto wzdłuż drogi. Szlak ten nie jest długi bo idąc cały czas do przodu nie jest to więcej niż 1,5 km, jednak chcąc wyjść na skałki gdzie to jest możliwe i zrobić sobie zdjęcia zwiedzanie zajmie nam dość długo. Na tym odcinku znajdują się wspomniane wcześniej najbardziej znane skałki: Prządka-Baba, Prządka-Matka, Herszt. Jest to doskonałe miejsce zarówno do zwiedzania ale jak i do spędzania wolnego czasu. Z racji swojej wyjątkowości Pary Młode coraz częściej decydują się na sesje fotograficzne w tym miejscu, które są szczególnie wyjątkowe jesienią.

Mapa z tego odcinka (KOLOR NIEBIESKI):

Osoby zwiedzające często wracają tą samą drogę do samochodu by udać się na Zamek Kamieniec lub do domu, jednak warto wiedzieć, iż mają alternatywę i mogą udać się na kolejny szlak nazwany Strzelnica – Sucha Góra (KOLOR CZERWONY)

Szlak Strzelnica – Sucha Góra

Jeśli dotarliśmy do końca poprzedniego Szlaku możemy udać się prosto na kolejny Szlak na Suchą Górę, szlak (początek to Punkt C na mapie) przedstawiony jest poniżej

Jest to długi odcinek dlatego jeśli idziemy na niego bezpośrednio z pierwszego szlaku, możemy spodziewać się łącznie ok 6-7 km do przejścia. Możemy również wybrać opcję lżejszą zostawiając auto koło parkingu przy Kościele.

Pomnik Przyrody Mieczysław

Pomnik Przyrody Mieczysław

Szlak Strzelnica - Sucha Góra

Szlak Strzelnica – Sucha Góra

Szlak Strzelnica - Sucha Góra

Szlak Strzelnica – Sucha Góra

Szlak Strzelnica - Sucha Góra

Szlak Strzelnica – Sucha Góra

Szlak Strzelnica - Sucha Góra

Szlak Strzelnica – Sucha Góra

Odcinek ten prowadzi na szczyt Suchej Góry (585 m n.p.m.) na którym znajduje się wieża przekaźnikowa (Punkt D na mapie). Szlak jest oznakowany i bardzo piękny, znajdują się w nim liczne jaskinie (odwiedzane przez nietoperze) a także pomnik przyrody „Źródełko Mieczysław”. Wyjątkowe miejsce ale bardzo rzadko odwiedzane przez turystów, ciężko na nim spotkać jakąś osobę, dlatego tym bardziej polecam go wszystkim. Po dotarciu przez wyjątkowe wzgórze do wierzy radiowej możemy się udać do samochodu znajdującego się przy Kościele lub na parkingu przy punkcie A.

Szlak Prządki – Zamek Kamieniec

Jest to najkrótszy odcinek i zaczyna się tuż przy parkingu (Punkt A) i kieruje się w stronę Zamku Kamieniec. Długość odcinka to ok 1,5 km, a obrazem który najbardziej utkwił mi w pamięci to bardzo ładna alejka wzdłuż drzew brzozowych, tutaj również można zrobić bardzo piękne zdjęcia. Szlak ten oznaczony jest kolorem fioletowym na mapie. Po dojściu do Zamku można zdecydować się na zwiedzanie Zamku wraz z obejściem szlaku, który obok niego się znajduje lub udać się do auta do Punktu A.

Szlak ten oznaczony jest kolorem żółtym na mapie:

Ten odcinek również warto zobaczyć, znajduje się tutaj ciekawa ścieżka przyrodnicza jak i punkt widokowy na zamek. Jego początek i jej koniec znajduje się tuż przy zamku. Możemy tutaj zobaczyć m.in. stanowisko do czynnej ochrony płazów, skupisko daglezji (pomnik przyrody) czy mogiłę zbiorową ofiar epidemii cholery. Długość odcinka to około 2 km.

Szlak koło Zamku Kamieniec

Szlak koło Zamku Kamieniec

Szlak koło Zamku Kamieniec

Szlak koło Zamku Kamieniec

 

 

Szlak ten przedstawia kolor czarny od punktu H do punktu I, wprawieni turyści mogli pokonać go już wcześniej, jednak możemy udać się do rezerwatu specjalnie na ten fragment pięknego odcinka na którym również znajdują się ostańce skalne, wyciąg narciarski oraz punkt widokowy z którego widać wszystkie najwyższe skały znajdujące się w Rezerwacie, miasto Krosno a także cały Beskid Niski.

Sending
User Rating 5 (2 vote)

 

Autor: Jarosław Tajchman

0 0 vote
Article Rating

Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Rezerwat Przyrody Prządki jest doskonałym rozwiązaniem dla osób które nie mają więcej wolnego a chcą maksymalnie wykorzystać ciepły letni weekend  lub udać się na narty zimą na nasz wyciąg narciarski. […]

trackback

[…] Rezerwat Prządki istnieje od 1957 roku. Teren rezerwatu w całości leży w gminie Korczyna, na pograniczu wsi Czarnorzeki i Korczyna, tuż przy trasie Krosno-Rzeszów. Najwyżej położony punkt rezerwatu znajduje się na wysokości 520 m.n.p.m. […]

0 0 vote
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x