Jakie miejsca warto odwiedzić w Wieliczce?
Warto wiedzieć, iż kopalnia soli umiejscowiona w Wieliczce, jest to jedyny obiekt górniczy na całym świecie, czynny od czasów średniowiecza, bez przerwy do chwili obecnej. Znajdziemy w niej między innymi bardzo oryginalne wyrobiska takie jak komory eksploatacyjne, jeziora, szyby, szybiki oraz pochylnie. Kopalnia sięga na długość 300 km i umiejscowiona jest na 9 poziomach. W dniu 8 września 1978 roku kopalnia soli w Wieliczce została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO. To najchętniej odwiedzany przez turystów obiekt turystyczny i najstarsze przedsiębiorstwo rolne na ziemiach w naszym kraju. Do samego centrum Wieliczki łatwo dojechać korzystając na przykład z poland tours.
2. Muzeum Żup Krakowskich
Muzeum to zostało otwarte w 1951 roku przez profesora szkoły średniej w tymże mieście, Alfonsa Długosza. Muzeum zostało umiejscowione w zamkniętej już kopalni soli kamiennej o nazwie Żupa Krakowska. Można w nim zobaczyć historię całego górnictwa soli, a także rozwój techniki kopalnianej, przemysłu solnego oraz historię miasta Wieliczka. Udostępnionych zostało tam 20 tysięcy ciekawych eksponatów. Muzeum znajduje się na liście UNESCO. Osoby zwiedzające mogą podziwiać dwie ekspozycje:
a) podziemna umiejscowiona jest na 3 poziomie kopalni soli w Wieliczce, na głębokości aż 135 metrów. Muzeum zalicza się do największego podziemnego muzeum w Europie. Jest to unikalny górniczy skansen.
b) na powierzchni w Zamku Żupnym- Na zamkowym dziedzińcu można podziwiać najstarszy w tym mieście szyb poszukiwaczy, pochodzący z XIII wieku. Na dziedzińcu organizowane są również co jakiś czas imprezy.
3. Zamek Żupny
Miejsce warte zwiedzenia, zlokalizowane jest w budynkach Zamku Żupnego. Od czasu jego wybudowania, aż do roku 1945 zamek należał do przedsiębiorstwa o nazwie Żupy Krakowskie. Później jego właścicielem została Salina. Przebywali w nim tak zwani żupnicy, byli oni zarządcami kopalni. Po wojnie uległ zniszczeniu, jednak został odbudowany.
4. Kościół świętego Klemensa
Święty Klemens był papieżem oraz pierwszym patronem górników, został wybudowany dzięki fundacji mieszczan w roku 1381. Zmienił swój kształt w XIX wieku. Zwiedzić w nim można elementy architektoniczne z XIII oraz XIV wieku, między innymi takie jak kaplica grobowa Morsitów czy dzwonnica przy kościele.
5. Kościół i klasztor ojców Franciszków tak zwanych reformatów
Kościół znajduje się na ulicy Brata Alojzego Kosiby 31. Klasztor ojców franciszkanów oraz kościół pod wezwaniem Stygmatów św. Franciszka z Asyżu jest to pierwsza murowana świątynia małopolskiej prowincji Reformatów, która powstała w pierwszej połowie XVII wieku. Z klasztorem przez 60 lat związany był Brat Alojzy Kosiba. Kościół ten jest Sanktuarium Matki Boskiej Łaskawej Księżnej Wieliczki. Na terenie tegoż kościoła można zwiedzić Porcjunkule, czyli kopię kościoła, którą wzniósł wszystkim znany święty Franciszek z Asyżu.
6. Pałac Konopków

Pałac Konopków w Wieliczce
Jest to pałac barokowy, został on wzniesiony w latach 80 siątych XVIII wieku. Wybudowali go bracia Konopkowie. Na samym początku miał on się składać z piętrowego pałacu wraz ze ścianą frontową, która została zwrócona ku zachodowi. Miał on również posiadać taras, dziedziniec oraz parę pomieszczeń gospodarczych. Władze austriackie kupili pałac od Konopków, a później został on budynkiem dla kopalni soli w Wieliczce. W tymże pałacu mieszkał Feliks Piestrak, który kierował Szkołą Górniczą w Wieliczce. W XX wieku została stworzona w nim Miejsca Biblioteka publiczna. Aktualnie w budynku znajduje się Instytut Pamięci Narodowej.
Konopkowie sprzedali pałac władzom austriackim, które przeznaczyły go na budynek dla kopalni. Zamieszkiwał tu Feliks Piestrak, kierownik Szkoły Górniczej w Wieliczce w latach 1909-1912 i 1918-1924. W połowie XX wieku znajdowała się w nim Miejska Biblioteka Publiczna.
Marta Lubowiecka