Wakacje w Dubrowniku od A do Z – Chorwacja

Wakacje w Dubrowniku od A do Z – Chorwacja

Dubrownik od zawsze przyciągał rzesze turystów. Kierunek stał się jednak jeszcze bardziej popularny za sprawą serialu „Gra o Tron”. Wiele scen, znajdujących się w produkcji amerykańskiej, było kręconych w zabytkowym Starym Mieście oraz na wybrzeżu. Polacy jednak wybierają tę wakacyjną destynację również ze względu na aspekty ekonomiczne – Chorwacja jest pięknym miejscem z niskimi, jak na polskie standardy, cenami. Warto choć raz w życiu wybrać się do słynnego Dubrownika i przekonać się o jego unikalności. 

Jak dojechać z Polski do Dubrownika? Samolotem a może samochodem?

Podróż samochodem może trwać nawet kilkanaście godzin. Z tej przyczyny wiele osób decyduje się na dużo droższą, jednakże krótszą podróż samolotem. Wiele linii lotniczych w okresie wakacyjnym oferuje dodatkowe przeloty w atrakcyjnych cenach. Cały lot trwa ok. 2 godziny. Podczas kupowania biletów lotniczych, warto od razu kupić przelot w dwie strony, gdyż wówczas można zapłacić mniej.

Zdecydowanie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem, szczególnie dla rodzin z dziećmi, jest podróż samochodem. Należy jednak, oprócz paliwa, wliczyć opłaty za korzystanie z autostrad. Można, co prawda, wybrać drogi mniej uczęszczane, jednakże w znacznym stopniu wydłuży to przede wszystkim czas podróży. Polacy wybierają najczęściej trzy trasy:

1). droga przez Czechy, Austrię i Słowenię, która ze względu na dodatkowe opłaty, zaliczana jest do najkosztowniejszych.

2). Trasa przez Słowację i Węgry, która jest często uczęszczana ze względu na dobry stosunek ceny do długości przejazdu.

3).  Droga wiodąca przez Niemcy i Austrię wybierana jest najczęściej przez osoby mieszkające w Polsce zachodniej.

Wiele osób obawia się podróży samochodem, ze względu na możliwe wypadki. Jednakże w okolicach Dubrownika znajduje się wiele serwisów pomocy drogowej, warsztatów, a nawet skup aut.  Pracownicy serwisów potrafią posługiwać się również językiem polskim.

W Chorwacji nie obowiązują winiety. Autostrady w tym państwie, podobnie jak w znacznej większości krajów europejskich, są płatne. System uiszczania opłat jest podobny do polskiego, bądź włoskiego. Należy dokonać płatności w wyznaczonych bramkach. Istnieją dwie możliwości do wyboru – płatność kartą lub gotówką (w kunach).

System płatności jest bardzo prosty i zależy od ilości przejechanych kilometrów oraz od rodzaju pojazdu. Podczas wjazdu na autostradę należy pobrać stosowny bilet, który następnie należy zwrócić przy zjeździe. Na tej podstawie zostanie naliczona odpowiednia suma, którą należy zapłacić, aby móc kontynuować podróż. Wśród opinii internautów dotyczących chorwackich autostrad, można natknąć się na relacje, które opisują sytuacje, gdy płatność kartą została zablokowana z różnych względów. Należy  mieć na uwadze, że takie sytuacje zdarzają się bardzo rzadko, jednakże warto mieć przy sobie, na wszelki wypadek, gotówkę w lokalnej walucie.

Ceny uzależnione są od wagi i rodzaju pojazdu. Samochody osobowe obowiązuje następujący cennik:

w: z UMAG
Poreč 22 HRK
Rovinj 36HRK
Pula  51 HRK

 

w: z ZADAR
Szybernik 31 HRK
Trogir 38 HRK
Rozdzielać 60 HRK
Makarska  83 HRK

Dokładniejsze i aktualne ceny na danym odcinku można sprawdzić na oficjalnych stronach:

1). Chorwacki Auto Club,

2). Hrvatske autoceste doo

Istnieje również możliwość skorzystania z elektronicznego systemu poboru opłat. W tym celu należy posiadać urządzenie ETC, które przytwierdza się do przedniej szyby. Dzięki nowoczesnemu rozwiązaniu można uniknąć korków i kolejek na autostradach. Trzeba jednak pamiętać o naładowaniu elektronicznego sprzętu.

Dubrownik – zabytki i atrakcje turystyczne

Dubrownik, zwany również Perłą Dalmacji, jest miastem niesamowicie atrakcyjnym pod względem turystycznym. Unikalne Stare Miasto, a także mury obronne, pozwolą przenieść się w czasie o kilkaset lat. Spacer murami nie należy do najtańszych atrakcji (ok. 20 Euro), ale z pewnością dostarcza wyjątkowych wrażeń.

Most w Dubrownikach

Most w Dubrownikach

Jedną z największych atrakcji miasta jest niewątpliwie wzgórze Srd, na które można dostać się za pomocą kolejki liniowej. Rozprzestrzeniający się widok na okolicę zapiera dech w piersiach. Z punktu widokowego można obserwować całe miasto oraz Wyspę Miłości. Oryginalnymi atrakcjami turystycznymi są również rejsy oraz wycieczki kajakowe organizowane w okolicach Dubrownika. Eksplorowanie miasta od zupełnie innej perspektywy pozwala na dostarczenie wyjątkowych przeżyć. Trasy, szczególnie kajakowe, dostosowane są zarówno dla osób regularnie uczestniczących w spływach, jak i dla amatorów. Szlaki najczęściej zahaczają o Cave Beach oraz Wyspę Lokrum.

Stare Miasto w Dubrowniku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Charakterystyczny widok czerwonej dachówki na tle krystalicznie czystej wody tworzy idealną scenerię do pamiątkowych zdjęć. Fani historii powinni zobaczyć Bramę Pile, czyli najstarsze wejście do miasta. Kamienny most nad fosą co roku przekraczany jest przez setki tysięcy turystów. Warta zobaczenia jest również Wielka Fontanna Onufrego w kształcie walca. Dla osób preferujących spokojniejsze miejsca, polecana jest wizyta w Klasztorze Franciszkańskim. Popularną atrakcją jest również gotycki Pałac Rektorów oraz Stary Port w Dubrowniku, gdzie kursują wodne taksówki.

Dubrowniki

Dubrowniki

Ciekawym obiektem, zarówno pod względem architektonicznym, jak i historycznym, jest słynna ulica Stradun. Przed wiekami osada Raguza, powstała na wyspie Lausa, została połączona z lądem za pomocą ścieżki, która dała początek znanemu do dziś Dubrownikowi.

Z racji położenia geograficznego, Dubrownik charakteryzuje klimat śródziemnomorski łagodny. Lato jest długie i ciepłe, natomiast zimy krótkie i łagodne. Opady w lecie zdarzają się sporadycznie, wakacyjne temperatury występują już od wiosny. Według badań, w Dubrowniku jest aż 250 dni słonecznych w roku, natomiast średnia temperatura wynosi aż 17°C. Najbardziej upalnym miesiącem jest sierpień, więc dla osób preferujących niższe temperatury, idealnym czasem na wakacyjny pobyt będzie wiosna lub wczesna jesień.

Dubrowniki

Dubrowniki

Noclegi w Dubrowniku, jaki wybrać Hotel?

Dubrownik to popularna destynacja wakacyjna, dlatego na terenie miasta znajdują się hotele renomowanych sieci. Jednakże, można znaleźć nocleg w atrakcyjnej cenie, decydując się na wynajęcie apartamentu oddalonego od Starego Miasta. Dużą popularnością cieszą się kwatery prywatne, a szczególnie Airbnb. Nocleg z aplikacji kosztuje średnio 150 kun. Średnia cena za hostel oscyluje wokół 180 kun. Za pokój w hotelu trzy gwiazdowym należy zapłacić w granicach 660 kun. Najwyższe ceny za nocleg obowiązują w wakacyjnych miesiącach, niższe natomiast zimą i na jesień. Mniejsze ceny można spotkać w mniej popularnych miastach oraz w regionach oddalonych od linii brzegowej.

Ceny w Chorwacji – co warto kupić?

Ceny w supermarketach chorwackich są bardzo zbliżone do Polskich, dlatego wiele osób decyduje się na samodzielne przygotowywanie posiłków na wakacjach.

W zatłoczonych uliczkach Dubrownika warto odnaleźć niewielkie sklepiki z pamiątkami, które oferują produkty kosmetyczne na bazie lawendy. Niepowtarzalny zapach kosmetyków przywodzi na myśl upalne wakacje. Warto również przywieźć ze sobą lokalne sery i oliwki. Produkty kupowane w supermarkecie, poza szlakami turystycznymi i w zwykłych opakowaniach, nie będą różnić się jakością od produktów wytwarzanych pod turystów, natomiast ich cena może być o wiele niższa. Będąc w Chorwacji, a w szczególności w Dubrowniku, warto zdecydować się na zakup lokalnych alkoholi. Najpopularniejszym podarunkiem wprost z chorwackiej Riwiery jest niewątpliwie wino. Chorwackie likiery i wina doceniane są za wysoką jakość i wyjątkowy smak.

Dubrownik dobre restauracje – ile kosztuje obiad?

Aby dokładnie obliczyć koszt obiadu, należy najpierw poznać dokładny przelicznik waluty chorwackiej. 1 kuna to w przybliżeniu 0,58 zł. Biorąc pod uwagę popularne lokale gastronomiczne o standardowym poziomie, cena za posiłek będzie wynosiła średnio 40 – 70 kun. Renomowane restauracje oferują dania w przedziale cenowym 90-120 kun. Najtańsze niewątpliwie są fast-foody, natomiast najwyższe ceny dotyczą dań ze świeżych ryb i owoców morza. W Dubrowniku najlepsze restauracje znajdują się najbliżej wybrzeża, natomiast w wielu uliczkach można odnaleźć tawerny i konoby serwujące lokalne jedzenie w miarę przystępnej cenie.

Dubrownik dobre restauracje - ile kosztuje obiad

Dubrownik dobre restauracje – ile kosztuje obiad

Należy również pamiętać, że najwyższe ceny obowiązują na wybrzeżu i w okolicach najpopularniejszych atrakcji turystycznych. Pod względem gastronomicznym, Chorwacja to również jedno z najdroższych krajów bałkańskich.

Dubrownik Parking – koszty

Władze administracyjne podzieliły Dubrownik na pięć stref parkowania. Na tej podstawie został ustalony powszechnie obowiązujący cennik. Jedna godzina parkowania w strefie 1 oraz 3 to koszt 10 kun (ok. 5,70 zł). Warto jednak wspomnieć, że w strefie 1 można parkować wyłącznie przez dwie godziny. Najbliżej starego miasta znajduje się strefa 2, gdzie jedna godzina postoju wiąże się z opłatą wynoszącą 40 kun za godzinę (ok. 23 zł). Cennik ulega zmianom poza sezonem. Od 1 listopada do 30 kwietnia ceny są znacznie niższe: strefa 1 i 3 – 5 kun, strefa 2 – 10 kun.

Żeby poznać dokładne obszary, na których obowiązują dane strefy, warto zajrzeć na stronę Sanitatu.

Zorganizowane

Wiele polskich biur podróży również oferuje wycieczki do Dubrownika. Oferta przeznaczona jest głównie dla turystów, którzy lubią zorganizowane wakacje z zapewnionym transportem oraz przewodnikiem. To dobre rozwiązanie również dla osób odwiedzających miasto w sezonie wakacyjnym, gdyż w natłoku turystów ciężko się odnaleźć i czerpać radość ze zwiedzanych atrakcji.

Dubrownik – Gra o tron

Dubrownik zyskał popularność za Zachodzie głównie za sprawą serialu „Gra o Tron”. Wiele słynnych scen kręcono właśnie na obszarze Starego Miasta. Widok zapierający dech w piersiach oraz niepowtarzalna atmosfera spowodowała oferowanie wycieczek „Trasą Gry o Tron” przez wiele zagranicznych biur podróży. W lokalnych księgarniach można odnaleźć również wiele przewodników oraz atlasów po atrakcjach ukazanych w hitowym serialu.

Dubrowniki - Gra o tron

Dubrowniki – Gra o tron

5 1 vote
Article Rating

Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
5 1 vote
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x