Wielka Czantoria to szczyt liczący sobie 995 m.n.p.m leżący w Beskidzie Śląskim, jest to najwyższy szczyt w paśmie Czantorii. Na samym wierzchołku góry znajduje się wieża widokowa, która leży już po stronie czeskiej, za wejście na wieże pobierana jest opłata(można zapłacić w złotówkach) na miejscu można również zakupić pamiątki związane z Wielką Czantorią.
Wejście nie jest drogie a widoki są bajeczne dlatego polecam każdemu kto dotarł w to miejsce by nie zmarnował okazji zobaczyć przepięknych krajobrazów na otaczające góry, szczyty a także miasta Ustroń i Wisłę, które są w pobliżu.
Kolejka linowa na Wielką Czantorię
Będąc w Ustroniu na Wielką Czantorię możemy dostać się kolejką, jest to najnowocześniejsza kolejka w Beskidach, która cieszy się coraz to większą popularnością. Kolejka ma liczne udogodnienia takie jak automatyczne zwalnianie podczas wsiadania i wysiadania, uchwyty na rower ale również inne atuty, które pozwalają na korzystanie z niej przez osoby niepełnosprawne. Kolejką nie dojeżdżamy do samej Wielkiej Czantorii, jednak do pokonania zostaje nam już dość płaski około 1 kilometrowy odcinek. Zarówno w dolnej części kolejki jak i w górnej znajduje się kilka punktów gastronomicznych, gdzie możemy się posilić lub uzupełnić płyny.

Kolejka linowa na Wielką Czantorię
Cennik kolejki na Czantorię na 2020 rok.
Bilet góra – dół
Normalny – 25 zł
Normalny – 20 zł
Bilet w jedną stronę
Normalny – 18 zł
Ulgowy – 16 zł
Wyjazd z rowerem
Normalny – 20 zł
Ulgowy – 18 zł
Szlak na Wielką Czantorię
Jeden z najbardziej popularnych szlaków na Wielką Czantorię zaczyna się w Ustroniu (Ustroń Polana) u stóp kolejki, gdzie mamy właśnie do wyboru, albo idziemy pieszo pod dość strome podejście, albo wsiadamy do kolejki i pierwszy fragment pokonujemy właśnie nią. My oczywiście wybraliśmy pierwszą wersję i idziemy praktycznie równolegle z wyciągiem w kierunku góry. Wspinamy się cały czas do góry 2 km pokonujemy w 75 minut a przewyższenie na tym odcinku to aż 480 metrów do góry.
Docieramy do Polany Stokłosina – tutaj kończy się kolejka linowa a w bufecie można coś zjeść. Widzimy również napisy reklamujące Sokolarnie, za pewne odbywają się w tym miejscu pokazy ptaków drapieżnych. My jednak idziemy dalej, droga teraz już jest prawie prosta, są tylko niewielkie wzniesienia.
Do Wielkiej Czantorii idąc szlakiem rycerskim zostaje około kilometra – za 30 minut jesteśmy na miejscu. W miejscu tym znajduje się granica Polska – Czeska a już po czeskiej stronie znajduje się wieża na którą bez wątpienia byłoby grzechem nie wyjść. Bardzo fajny punkt widokowy i wyjątkowe krajobrazy, w oddali mimo jesiennej pogody i braku śniegu widać naśnieżoną skocznie w Wiśle na której kolejnego dnia ma się odbyć Puchar Świata w skokach narciarskich.

Wieża na Wielkiej Czantorii

Widok z wieży na Wielkiej Czantorii

Widok z wieży na Wielkiej Czantorii

Widok z wieży na Wielkiej Czantorii

Widok z wieży na Wielkiej Czantorii

Wieża na Wielkiej Czantorii
Pokonujemy kolejny niewielki prosty fragment po którym znajduje się schronisko, można tutaj się przespać oraz zjeść coś ciepłego, zaraz za schroniskiem skręcamy w prawo gdzie zaczyna się już zejście w kierunku Ustronia.
Zejście to już nie jest takie strome, idzie się dość fajnie i szybko, ok 4 km. pokonujemy w godzinkę robiąc kolejne zdjęcia i podziwiając tutejszą naturę. Docieramy w końcu do Ustronia, jeszcze tylko ok kilometr asfaltem by dojść do miejsca w którym pozostawiliśmy samochód w miejscu Ustroń Polana.
Piekło Czantorii – czyli bieg Ultra na Wielką Czantorię
Co roku w listopadzie odbywa się tutaj bieg ultra, który przebiega przez Wielką Czantorię, jeszcze niestety nie miałem przyjemności uczestniczyć w tym wydarzeniu, jednak niewątpliwie jest on niezwykle wymagający, dlatego kiedyś będę chciał się tutaj pojawić. Biegacze mają do wyboru trzy dystanse od 23 km do 70 km. Więcej informacji o biegu: beskidzka160.pl/pieklo-czantorii/.
[…] Szlak na Wielką Czantorię z Ustronia (Ustroń Polana) […]