Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy

Na terenie województwa lubelskiego, w malowniczej dolinie górnego odcinka rzeki Wieprz mieści się warta zobaczenia atrakcja turystyczna jaką jest Roztoczański Park Narodowy. Ze względu na piękny krajobraz oraz unikatową faunę i florę park narodowy został tutaj utworzony w 1974 roku.

Roztoczański Park Narodowy Logo

Roztoczański Park Narodowy Logo

Wszystko zaczęło się 500 lat temu. Z polecenia Jana Zamoyskiego, część terenu, na którym dziś znajduje się park narodowy, otoczono płotem o długości 30 km. Ten ogrodzony teren był miejscem życia dla zwierzyny łownej. Organizowano tutaj polowania. Miejsce z czasem nazwano „zwierzyńcem”. Tak też powstała miejscowość Zwierzyniec, która obecnie jest „stolicą” Roztoczańskiego Parku Narodowego, w której mieści się siedziba dyrekcji parku i muzeum. Obecnie park zajmuje powierzchnię 8483 hektarów.

Dla każdego coś dobrego

Świetnym punktem wypadowym do Roztoczańskiego Parku Narodowego jest wspominany wcześniej Zwierzyniec. Znajdziemy tutaj punkty noclegowe i gastronomiczne, czyli nieodzowne elementy każdego dłuższego wyjazdu. Roztoczański Park Narodowy dostępny jest dla turystów cały rok, od rana aż do wieczora. Ta atrakcja turystyczna jest ciekawa pod względem edukacyjno – poznawczym, kulturowym i rekreacyjnym. Wstęp na teren parku jest płatny. Karty wstępu, którą można zakupić w oznakowanych punktach. Roztoczański Park Narodowy to świetne miejsce, dla tych którzy lubią uprawiać turystykę pieszą, rowerową, konną i wodą.

Roztoczański Park Narodowy

Roztoczański Park Narodowy

Fakt, iż park można zwiedzać na wiele różnych sposobów, sprawia że jest to atrakcja turystyczna, która przyciąga corocznie wiele osób. Roztocze ma to do siebie, że jest piękne o każdej porze roku. Turyści i miłośnicy tutejszych terenów szczególnie jednak chwalą sobie jesień, która czyni ten region niezwykłym.

Na roztoczańskich szlakach

Dla zwolenników turystyki pieszej zostały stworzone w Roztoczańskim Parku Narodowym ścieżki poznawcze, które wytyczono między najbardziej atrakcyjnymi obiektami przyrodniczymi oraz historycznymi tych terenów. W sumie powstało dziewięć ścieżek poznawczych, m.in. zielona Ścieżka na Bukową Górę, Szlak krawędziowy, Szlak roztoczański (żółty) czy też Szlak im. A. Wachniewskiej (zielony). Usatysfakcjonowani mogą być także miłośnicy jazdy rowerowej. Na „dwóch kółkach” można poruszać się m.in. trasą rowerową Ziemi Józefowskiej, trasą rowerową Wzgórze Polak – Pogranicze regionów, Krasnobrodzką trasą rowerową czy też Centralnym Szlakiem Rowerowym Roztocza. Osoby nie posiadają własnego roweru mogą skorzystać z wypożyczalni, znajdującej się w Zwierzyńcu. Znajdziemy tutaj także trasy do uprawiania turystyki wodnej. Prz znaczono do tego odcinki rzeki Wieprz, po której można poruszać się kajakiem lub łodzią.

Śladem Konika Polskiego

Szczególną atrakcją Roztoczańskiego Parku Narodowego jest hodowla Konika Polskiego, który nawet znalazł swoje miejsce w logo parku i stanowi jego symbol. Koniki polskie są potomkami tarpanów, które żyły niegdyś w puszczach Polski, Litwy i Prus. Stado tego gatunku koni żyje tutaj na wyznaczonym terenie bez ingerencji człowieka. Zwierzęta te dokarmiane są tylko zimą.

hodowla Konika Polskiego

hodowla Konika Polskiego

Poza naturalnym środowiskiem, konika polskiego znajdziemy także w tutejszych stadninach. Wielbiciele jazdy konnej oraz osoby chętne do nauki jazdy mają możliwość skorzystania z tego typu atrakcji w tutejszych stadninach. Istnieje także możliwość przejażdżki bryczką, a zimą saniami. Bryczką po parku można poruszać się po drodze do Florianki na odcinku do „Malowanego Mostu”.

Wśród fauny i flory

Roztoczański Park Narodowy to najbardziej zalesiony park narodowy w Polsce. Lasy pokrywają aż ponad 95 procent jego obszaru. Jest to środowisko dla unikalnej fauny i flory. Na tutejszych terenach aż 269 gatunków zwierząt podlega ścisłej ochronie. Zobaczyć tutaj można jelenie, dziki, rysie, kuny, lisy, sarny, bobry, wilki. Wśród zamieszkujących tutaj 190 gatunków ptaków, najciekawsze to orlik krzykliwy, bocian czarny, dzięcioł białogrzbietowy, gołąb siniak, czyż oraz pliszka górska. Wśród płazów największe okazy to: kumak nizinny, traszka grzebieniasta i rzekotka drzewna. Ciekawostką jest fakt, że na terenie Roztoczańskiego Parku Narodowego żyje aż dwa tysiące rodzajów chrząszczy. Unikatowa jest także tutejsza szata roślinna. Liczy ona około 700 rożnych gatunków. Rośnie tutaj ponad 400 drzew pomnikowych.

Z najlepszym widokiem

Najlepszym punktem widokowym w Roztoczańskim Parku Narodowym jest Bukowa Góra. Prowadzący na nią szlak ma długość około 2,5 km. Różnica pokonywanych wzniesień wynosi 80 metrów. Rozciąga się stąd piękny widok na tereny Roztocza Środkowego oraz na położoną w malowniczym wąwozie wieś Sochy. Innym ciekawym punktem widokowym jest wieża na Białej Górze. Widać stąd wspomnianą Bukową Górę oraz tereny Roztoczańskiego Parku Narodowego. Na obszarze parku znajdują się także warte zobaczenia stawy Echo. Mieści się tam Ostoja Konika Polskiego, a nad największym z nich zlokalizowana jest plaża, ścieżka widokowa oraz wieża obserwacyjna. Warto dodać, że z Roztoczańskim Parkiem Narodowym sąsiadują równie piękne parki krajobrazowe.

Sending
User Rating 5 (1 vote)
0 0 votes
Article Rating

Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x