Województwo warmińsko-mazurskie słynie z przepięknych krajobrazów, wspaniałych jezior, rzek oraz urokliwych, zabytkowych miast. Wybierając się w tamte strony, warto zastanowić się, w jaki sposób można połączyć te atrakcje i jak najpełniej ich doświadczyć, a przy tym przeżyć przygodę swojego życia. Odpowiedź na te pytania jest prostsza, niż się wydaje! Wystarczy skorzystać z oferty firmy organizującej rejsy turystyczne po słynnym Kanale Elbląskim i na własnej skórze przekonać się, jak ciekawe może być to doświadczenie.
Unikalny szlak

Kanał Elbląski
Kanał Elbląski, który w 2007 roku w plebiscycie Rzeczpospolitej ogłoszony został jednym z siedmiu cudów Polski, to najdłuższy taki szlak wodny w Polsce. Łączy on jezioro Druzno z jeziorem Jeziorak i z Drwęca. W roku 1978 jego fragment uznany został za zabytek techniki, a w 2011 cały kanał zyskał miano pomnika historii. Jest to więc niezwykle „utytułowana” atrakcja, która na swoje tytuły jak najbardziej zasługuje. Kanał Elbląski jest bowiem unikalny w skali światowej – podczas jego budowy, aby rozwiązać problemy związane z różnicą poziomu wód w poszczególnych jeziorach, wprowadzono interesujący system śluz i pochylni, które, co ciekawe, zasilane są energią wodną, a nie elektryczną. Dzięki takiemu podejściu udało się stworzyć jedyny w swoim rodzaju szlak żeglowny, którego pokonanie wymaga nie tylko przepłynięcia statkiem po wodzie, ale też… przejechania nim przez specjalne odcinki na lądzie! Z pewnością dostarcza to niesamowitych wrażeń.

Kanał Elbląski
Wszyscy na pokład!
Aby przepłynąć całą trasę Kanału Elbląskiego z Elbląga do Ostródy, trzeba poświęcić na ten wyczyn około jedenaście godzin. Nie jest jednak konieczne pokonywanie tak długiego dystansu! Dostępne są różne oferty rejsów turystycznych po Kanale, statki wypływają z różnych miast i w różnych kierunkach, tak więc bez problemu można znaleźć coś interesującego i mieszczącego się w odpowiednim przedziale czasowym. Ośrodkami miejskimi, które słyną z rozwiniętej żeglarskiej infrastruktury są na przykład Elbląg i Ostróda. Ma tam między innymi swoje biura firma Żegluga Ostródzko-Elbląska, która specjalizuje się w organizacji rejsów statkami wycieczkowymi. W swojej ofercie ma ona na przykład rejs „Statkiem po trawie”, który trwa niecałe pięć godzin i prowadzi z Elbląga do Buczyńca (lub na odwrót). Uwzględnia ona wszystkie pięć unikalnych pochylni i daje turystom możliwość doświadczenia fascynującego uczucia „płynięcia” po suchym lądzie. Po drodze mijany jest także ornitologiczny rezerwat na jeziorze Druzno. Natomiast z Ostródy wypłynąć można w inną ciekawą trasę, która prowadzi do Miłomłyna, a jej pokonanie trwa około dwie i pół godziny. To podczas tego rejsu zobaczyć można najstarszą wybudowaną część Kanału Elbląskiego, a także przepłynąć przez dwie śluzy komorowe. Dla klientów indywidualnych przewidziany jest też transport powrotny do Ostródy po skończonym rejsie, nie trzeba się więc dodatkowo martwić. Poza tymi dwiema trasami Żegluga Ostródzko-Elbląska ma w swojej ofercie również inne, warto więc przejrzeć dostępne opcje i wybrać coś interesującego. W dość przystępnej cenie można bowiem doświadczyć czegoś nowego, nasycić oczy malowniczymi pejzażami, a także cieszyć się obcowaniem z naturą na stworzonym przez człowieka szlaku.

Przystań Ostróda – Kanał Elbląski
Tymczasem na suchym lądzie
Mimo że prawdopodobnie najlepszym sposobem na poznanie piękna i unikalności Kanału Elbląskiego jest podziwianie go z pokładu statku, to również na lądzie, w położonych przy nim miasteczkach znaleźć można wiele ciekawych atrakcji. Na przykład wspomniana już wyżej Ostróda stanowi bardzo ciekawy ośrodek turystyczny dla fanów żeglarstwa i nie tylko. To właśnie tam, na jeziorze Drwęckim, w pobliżu przystani statku wycieczkowego znajduje się drewniane molo, które zachwyca swoim urokiem i niepowtarzalną atmosferą. W Ostródzie można też między innymi wypożyczyć sprzęt wodny, a także zobaczyć zamek krzyżacki. Innym związanym z Kanałem Elbląskim miejscem, które warto odwiedzić, jest osada Kąty. Znajduje się tam jedna z pochylni na szlaku wodnym, więc jeżeli ktoś chciałby zobaczyć „płynący” po trawie statek z poziomu lądu, a nie z pokładu, to może udać się właśnie w to miejsce. Innym ważnym miastem, leżącym na przeciwnym niż Ostróda końcu Kanału, jest oczywiście Elbląg. Mimo że II wojna światowa przyczyniła się do znacznego jego zniszczenia, część zabudowań została już odbudowana i warto, na przykład podczas oczekiwania na wypłynięcie statku wycieczkowego, wybrać się na spacer po starówce czy zajrzeć do Muzeum Archeologiczno-Historycznego.
Ogólnie rzecz biorąc, Kanał Elbląski to jedyna w swoim rodzaju atrakcja, gdzie w zasadzie każdy może znaleźć coś interesującego dla siebie. Wielbiciele statków, zabytków techniki czy malowniczych krajobrazów koniecznie muszą wybrać się w rejs przynajmniej po jednym z odcinków Kanału. Również osoby, które poszukują nowych, fascynujących doświadczeń, powinny skusić się na tego rodzaju formę rozrywki. Z kolei ci, którzy nawet mimo najszczerszych chęci nie są w stanie przełamać swojej niechęci do pływania czy obaw przed wodą, również mogą wybrać się w okolice Kanału Elbląskiego, zajrzeć do któregoś z położonych przy nim miast i przyjemnie spędzić tam czas. Jedno jest pewne – nuda w tych okolicach nikomu nie grozi.