Półwysep Szeroki Ostrów nad jeziorem Śniardwy – Mazury

Półwysep Szeroki Ostrów nad jeziorem Śniardwy – Mazury

Po raz pierwszy jesteśmy na mazurach, miejsce które wybraliśmy na nocleg to a że wiele słyszeliśmy o hotelu Gołębiewski to właśnie ten obiekt wybraliśmy jako nasz punkt wypadowy, zresztą bardzo gorąco polecam ten hotel, standard na najwyższym poziomie(wielka strefa z basenami, jacuzzi, saunami, pyszne jedzenie, miła obsługa oraz co również dość ważne bezproblemowe przedłużenie doby hotelowej).

Podczas trzydniowego pobytu nie mieliśmy wcześniej zaplanowanych miejsc, które chcemy zobaczyć, w punkcie informacyjnym polecono nam Półwysep (patrząc na warunki pogodowe, które zmieniały się bardzo szybko i czas, który nam został do końca dnia po przyjeździe) i to właśnie ten półwysep wybraliśmy jako pierwszy cel. W kolejnych dniach ruszyliśmy na wycieczkę rowerową wokół Jeziora Łuknajno a w ostatni dzień odbyliśmy rejs statkiem po Jeziorach Tałty, i Śniardwy.

 

to półwysep, który znajduje się na Jeziorem Śniardwy. Miejsce to zdecydowanie powinno znaleźć się na liście tych, które warto zobaczyć będąc na Mazurach z wielu powodów. Przepiękne widoki, cisza, spokój, szum wody, piaszczysta plaża, śpiew ptaków, bujna roślinność czyli wszystko to co jest nam potrzebne do luksusowego odpoczynku.

Na Półwyspie znajduje się klif z którego rozciągają się przepiękne widoki nad Jezioro Śniardwy. Jeśli przybędziemy na to miejsce podczas zachodu słońca, wtedy widok który ukaże nam się na horyzoncie będzie jeszcze bardziej wyjątkowy.

Zejście do jeziora jest łagodne, brzegi i dno są piaszczyste a poziom wody przy brzegu dość płytki dlatego można tutaj pobiwakować jak i zażyć kąpieli. Urlopowiczów podczas wakacji jest dość sporo, jednak miejsca również jest dużo, dlatego każdy powinien znaleźć kawałek terenu dla siebie.

Jeśli będziemy mieli trochę szczęścia, zobaczyć będziemy mogli tutaj również różne ptaki wodne a najbardziej wyjątkowe to kormorany, które w dużej ilości tworzą niesamowity efekt.

 

Jak dojechać na Półwysep

Na Półwysep Ostrów prowadzi polna droga o długości około 2 kilometrów z której rozciągają się wyjątkowe widoki. Podczas wędrówki lub jazdy samochodem można obserwować po obu stronach krajobrazy na Jezioro Śniardwy jak i jej brzegi porośnięte trzciną. Jak wspomniałem na półwysep można dojechać samochodem, jednak należy uważać zarówno na dość głębokie dołki które skutecznie walczą z zawieszeniem samochodu oraz na pory deszczowe, wtedy może być dość ciężko z przejazdem.

Półwysep Szeroki Ostrów

Półwysep

Aby trafić na drogę musimy w Zdorach koło szkoły skręcić w polną ścieżkę, miejsce to jest oznakowane, także nie powinniśmy mieć problemu z dojazdem. Warto również zwrócić uwagę na punkt w którym droga otoczona jest w bardzo bliskiej odległości zarówno z prawej jak i z lewej przez jezioro co budzi dodatkowy dreszczyk emocji.

Mapa dojazdu na Półwysep

 

Ciekawostką jest fakt, iż Półwysep Ostrów nie od zawsze był półwyspem a wyspą.

Jak to możliwe?

W 1943 roku została wybudowana grobla, która umożliwiła piesze przedostanie się na Półwysep z miejscowości Zdory, dawniej możliwe to było tylko i wyłącznie dzięki promowi, który przewoził ludzi, wozy i inne rzeczy. Półwysep zamieszkany był dawniej przez około 30 osób, dlatego grobla w znaczącym stopniu ułatwiła im życie. Niestety w 1945 roku tutejsi musieli się ewakuować przed nadciągającymi wojskami nieprzyjaciela, budynki zostały rozszabrowane(ich pozostałości można zobaczyć do teraz). Szeroki Ostrów pozostał niezamieszkały aż do czasów dzisiejszych czyli 2019 roku, choć w latach osiemdziesiątych pojawiły się plany by na półwyspie wybudować nowoczesny hotel, jednak liczne środowiska nie wyraziły zgody na zabudowę Półwyspu Szeroki Ostrów.

Inną ciekawostką jest fakt, iż w 2009 roku Półwysep który liczy 70 hektarów został wystawiony na sprzedaż, dlatego każdy z nas wykładając dość sporą ilość gotówki podobno jest to 99 milionów, może stać się właścicielem największej wyspy(półwyspu) nad Jeziorem Śniardwy. Informacja ta nie jest jednak potwierdzona.

Autor: Jarosław Tajchman

5 1 vote
Article Rating

Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] dokładniej udać się na wycieczkę rowerową wokół Jeziora Łuknajno. Początkowo po zwiedzeniu Półwyspu Szeroki Ostrów mieliśmy ambitne plany by objechać rowerem szlak wokół Jeziora Śniardwy, jednak zmienna pogoda […]

trackback

[…] Wyspa Szeroki Ostrów na którą można dojechać nie tylko rowerem ale także autem. […]

5 1 vote
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x