Niezapomniane wczasy na Mazurach

Niezapomniane wczasy na Mazurach

Dzięki dużej dostępności tanich lotów Polacy chętnie zwiedzają inne kraje w trakcie urlopu. Warto jednak pamiętać, że również Polska skrywa wiele wspaniałych krain, wśród których prym wiodą bez wątpienia Mazury. Wakacje w tym majestatycznym regionie to doskonała opcja dla miłośników przyrody, na miejscu nie zabraknie jednak też ciekawych zabytków architektonicznych.

Wczasy dla aktywnych

Wypoczynek na Mazurach polecany jest szczególnie osobom, które zamiast leniwego wylegiwania się na plaży preferują bardziej aktywny wypoczynek. Tamtejsze jeziora połączone są ze sobą systemem kanałów, dzięki czemu stanowią prawdziwą gratkę dla pasjonatów żeglarstwa oraz kajakarstwa. Jednym z popularniejszych ośrodków turystycznych regionu są Mikołajki, leżące nad jeziorami Tałt oraz Mikołajskim. W sezonie letnim kurort ten tętni życiem, bez problemu można wypożyczyć tam sprzęt sportowy i wybrać się na przeprawę wzdłuż tamtejszych kanałów. Kolejną miejscowością polecaną dla aktywnych, jest wioska Krutyń, leżąca nad rzeką o tej samej nazwie.

Krutyń

Krutyń

Jest to opcja nieco bardziej kameralna, znana z zapierających dech w piersiach krajobrazów – Krutyń leży w samym środku Puszczy Piskiej. Rzeka Krutyńska to doskonale miejsce dla miłośników kajakarstwa, akwen połączony jest siecią kanałów z pobliskimi jeziorami, razem tworząc pokaźny szlak kajakowy.

Bliskie spotkanie z naturą

Jednak to nie tylko fenomenalne pojezierze, ale też wiele innych zabytków przyrodniczych, które warto zobaczyć w trakcie wypoczynku. Na terenie wcześniej wspomnianej Puszczy Piskiej umieszczony jest park dzikich zwierząt w , który jest otwarty dla zwiedzających przez cały rok. Na terenie parku żyją ciekawe okazy zwierząt, które można obserwować w trakcie spaceru, spotkamy tam m.in. tarpany, żubry, żurawie, łajki syberyjskie, bobry czy jelenie. Miłośnicy zwierząt mogą na Mazurach odwiedzić też rezerwat koników polskich mieszczący się w Popielnie, mieście leżącym nad jeziorem Śniardwy. Zwierzęta żyjące w rezerwacie pochodzą w prostej linii od tarpanów, koni, które dawniej żyły dziko na tych terenach.

Perły architektury

W trakcie urlopu na Mazurach warto poświęcić nieco czasu na zwiedzanie tamtejszej architektury, która z pewnością zaskoczy niejednego turystę. Najpopularniejszą atrakcją regionu jest bez wątpienia Wilczy Szaniec, dawna kwatera Hitlera usytuowana w . Jest to okazały kompleks schronów, baraków i innych budowli, które można zwiedzać przez cały rok. Warto zawitać również do Wojnowa, niewielkiej miejscowości, która dawniej zamieszkiwali filiponi. Do dziś można tam podziwiać okazały zespół klasztorny, którego centralną część stanowi urokliwa molenna. Z kolei we wcześniej wspomnianej Krutyni turyści będą mieli okazję podziwiać zabytkową, drewnianą zabudowę wiejską z początków XIX wieku. Jest to idealne miejsce dla osób zainteresowanych typową, mazurską architekturą.

Przed wyjazdem

Planując wypoczynek na Mazurach, warto zajrzeć na stronę iberotur.pl, gdzie dostępnych jest więcej informacji na temat regionu, atrakcji turystycznych oraz dostępnych noclegów. Należy pamiętać, że w sezonie letnim są oblegane przez turystów, dlatego w celu rezerwacji jak najlepszej opcji noclegowej, warto rozpocząć poszukiwania przynajmniej kilka miesięcy wcześniej. Osoby planujące aktywny wypoczynek nie muszą martwić się o sprzęt, w lokalnych kurortach bez problemu można go wypożyczyć. W sezonie można też zapisać się na lekcje kajakarstwa czy żeglarstwa, przeprowadzane przez profesjonalnych instruktorów.

 

0 0 vote
Article Rating

Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0 0 vote
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x