Najbogatsi nie szczędzą na rezydencje rodzinne

Najbogatsi nie szczędzą na rezydencje rodzinne

Najzamożniejsi ludzie świata ulokowali w prestiżowych nieruchomościach już blisko 3 biliony dolarów, więcej, niż wynosi produkt krajowy Indii. Co kupują?

Czym kierują się milionerzy, kupując nieruchomości? Na to pytanie odpowiada najnowszy globalny raport Sothebys International Realty, który analizuje transakcje warte ponad milion dolarów.

„Luxury Lifestyle Report”, analiza opublikowana przez SIR, dowodzi, że choć kupujący na całym świecie mają podobne upodobania, można też dopatrzeć się specyficznych trendów na poszczególnych rynkach.

I tak na przykład, gdyby życzenia najbogatszych Amerykanów mogły zostać wyrażone w jednym idealnym domu, byłaby to luksusowa posiadłość na wybrzeżu, nad rzeką, jeziorem lub morzem, z garażem mogącym pomieścić kolekcję samochodów, zaprojektowana i urządzona według ich własnego projektu. Z kolei bogaci Brytyjczycy przykładają szczególną wagę do historycznej wartości rezydencji – poszukują obiektów pałacowych, dworów czy prestiżowych posiadłości.

Nieruchomości

Nieruchomości

Większość zamożnych klientów na świecie skłaniała się ku zakupowi rezydencji z przeznaczeniem jej na rodzinną siedzibę i wyraźnym zamiarem zapisania jej dzieciom. Na to nie szczędzą pieniędzy – średnie ceny takich rezydencji wahają się w granicach od 1 do 3 min dolarów.

Przyszłość luksusowych nieruchomości wygląda bardzo obiecująco. Widoczna jest tendencja do ich rosnącej wartości, która wzrasta znacznie szybciej niż wartość nieruchomości tradycyjnych.

Osoby ultrabogate posiadają średnio 2,7 nieruchomości luksusowej przeznaczonej na zamieszkanie (a nie czysto inwestycyjnie, na wynajem itd.). Zwykle zachowują główne domy przez ponad 15 lat, a tzw. drugie domy przez ponad 10 lat. Co istotne, „kolejne domy” – jak wynika z wyliczeń Sothebys International Realty – są zazwyczaj o 45 proc. bardziej wartościowe niż główne nieruchomości, w których właściciele spędzają najwięcej czasu – mają dwa razy większą powierzchnię oraz działki.

Ogólna zasada mówi, że nieruchomość mieszkalna, która jest odziedziczona, jeśli nie zostanie sprzedana w ciągu dwóch lat od odziedziczenia, zostaje przekazywana kolejnym pokoleniom.

Jak to wygląda wśród polskich milionerów?

Zdecydowanie możemy

już w Polsce mówić o zjawisku kolekcjonowania nieruchomości – wielu najzamożniejszych klientów decyduje się na drugą czy trzecią lokalizację poza głównym rodzinnym domem. Nie tylko inwestycyjnie, ale właśnie z myślą o wolnym czasie.

– Równolegle wśród klientów wciąż bardzo aktywnych zawodowo obserwujemy zainteresowanie apartamentami w popularnych nadmorskich kurortach Europy, gdzie mogą pojechać nawet na weekend. Tu ważnym czynnikiem decyzji jest dogodne połączenie lotnicze. Nieruchomości w doskonałych lokalizacjach na słonecznym południu można dziś kupić po cenie takiej, jak nad polskim morzem – dodaje Piotr Śliwka, dyrektor zarządzający z SIR Poland.

0 0 vote
Article Rating

Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0 0 vote
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x