Lazurowe Wybrzeże (Riwiera Francuska) – jakie atrakcje warto zobaczyć?

Lazurowe Wybrzeże (Riwiera Francuska) – jakie atrakcje warto zobaczyć?

Planując podróż do Francji, warto uwzględnić w swoich planach pobyt na Lazurowym Wybrzeżu. Riwiera Francuska to odcinek nadbrzeża, ciągnący się wzdłuż Morza Śródziemnego, który sięga aż do granicy z Włochami. Ten region Francji jest tłumnie odwiedzany przez turystów, którzy korzystają nie tylko z wypoczynku na plaży, ale także z wielu innych atrakcji. 

Lazurowe Wybrzeże – dlaczego warto tam pojechać? 

Lazurowe wybrzeże jest położone w Prowansji, uważanej za jeden z najpiękniejszych francuskich regionów. Lato tam jest gorące i słoneczne, co sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Wysokie temperatury zadowolą zwłaszcza osoby, które marzą o długich kąpielach w morzu. Istnieje także kilka innych powodów, dla których warto spędzić wakacje na Riwierze Francuskiej. Pierwszym z nich jest niesamowita różnorodność krajobrazu. W wielu miejscach można podziwiać tereny górzyste, kontrastujące z równinami na których nierzadko mieszczą się słynne pola lawendy. Lazurowe Wybrzeże jest bardzo zróżnicowane. Można tam zarówno leżeć na plaży, jak i wędrować po górach. Do odwiedzenia tego regionu, powinna zachęcać także doskonała kuchnia. Przebywając na Riwierze nie sposób, nie spróbować chociażby owoców morza, które dobrze komponują się ze smakiem prowansalskiego wina.

Lazurowe Wybrzeże – jakie miejsca warto odwiedzić?

Wybierając główne miejsce pobytu na Riwierze Francuskiej, warto postawić na Niceę. To nieformalna stolica Lazurowego Wybrzeża, a zarazem największe miasto, które mieści się w tym regionie. Nicea będzie świetną bazą wypadową do miejsc takich, jak np. Księstwo Monako. Podobnie jak Watykan, jest ono jednym z najmniejszych i niezależnych państw na świecie. Z racji na to, iż Monako leży zaledwie 20 kilometrów od Nicei, nie sposób go nie odwiedzić.  Za najważniejsze atrakcje tego miasta-państwa uważa się Pałac Książęcy, Port Herkulesa oraz stare miasto. Najbardziej popularną dzielnicą Monako jest Monte Carlo, w którym znajduje się legendarne kasyno.

Panorama Monako

Panorama Monako

Zwiedzając księstwo, warto zobaczyć również Ogród Japoński oraz trasę wyścigu F1. Spędzając wakacje w Nicei, można wybrać się także na wycieczkę, do oddalonego o 35 kilometrów Cannes. To miejscowość leżąca w Alpach Nadmorskich, znana zwłaszcza za sprawą odbywającego się tam festiwalu filmowego. Sama Nicea także jest bardzo ciekawym miejscem, które słynie chociażby z Promenady Anglików. To jedna z głównych ulic w Nicei, przy której mieści się wiele barów, restauracji oraz klubów. Innym znanym miejscem jest aleja Cours Saleya, przy której znajdują się liczne targowiska. Na Lazurowym Wybrzeżu jest również wiele innych miast, takich jak np. Saint Tropez, które warto odwiedzić będąc w tym regionie Francji.

Saint-Tropez - Wieża z zegarem

Saint-Tropez – Wieża z zegarem

Riwiera Francuska – główne atrakcje turystyczne

Za jedną z głównych atrakcji Riwiery Francuskiej, można uznać średniowieczne miasteczka, takie jak np. Èze. To miejsce, które słynie z licznych ciasnych uliczek, otoczonych murami. Zwiedzając Èze można podziwiać panoramę Lazurowego Wybrzeża oraz występującą tam bujną roślinność. Poniższa lista przedstawia także inne turystyczne miejsca, na które warto zwrócić uwagę podczas pobytu na Riwierze.

  • Stary Port w Niecei – idealne miejsce na romantyczne kolacje, bądź spacery. W porcie działa wiele dobrych knajp, które oferują potrawy wykonane na bazie regionalnych produktów.
  • Lazurowe Wybrzeże (Riwiera Francuska) - Nicea Port

    Lazurowe Wybrzeże (Riwiera Francuska) – Nicea Port

  • Wielki Kanion Verdon – to miejsce oddalone od Nicei zaledwie o 2 godziny jazdy samochodem. Kanion można objechać, bądź przejść pieszo, a przy tym podziwiać niezwykłe widoki.
  • Marineland  –  to park rozrywki, który jest szczególnie polecany dla rodzin spędzających wakacje z dziećmi. Można w nim zobaczyć orki, delfiny, a nawet niedźwiedzia polarnego oraz skorzystać z wielu innych atrakcji.
  • Fragonard – to jedna z perfumerii w Grasse, gdzie można obejrzeć starą fabrykę, w której kiedyś wytwarzano francuskie perfumy.
  • Hyeres – to najstarsza miejscowość turystyczna, leżąca na Riwierze Francuskiej. Hyeres nie jest zbyt oblegane przez zwiedzających, dzięki czemu spodoba się osobom, które poszukują ciszy i spokoju.
  • Cap Canaille – to jeden z najwyższych klifów w Europie, który jest idealnym miejscem do zrobienia pamiątkowych zdjęć z pobytu w Prowansji. Cap Canaille to bardzo popularny punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Lazurowego Wybrzeża.

Plaże na Lazurowym Wybrzeżu – jak wyglądają?

Wygląd plaż na  Lazurowym Wybrzeżu jest bardzo zróżnicowany. Osoby, które lubią wylegiwać się na piasku, powinny wybrać plaże położone na zachód od miejscowości Antibes. Na wschód od niej znajdują się bowiem plaże wysypane żwirem, na których konieczne może być użycie specjalnego obuwia.

Lazurowe wybrzeże

Lazurowe wybrzeże

Z racji na to, że tereny do plażowania stanowią sporą część powierzchni Lazurowego Wybrzeża, każdy będzie mógł wybrać coś dla siebie. Za jedne z najbardziej polecanych plaż uważa się miejsca takie, jak np. Plage des Marinieres, czy Paloma Beach.

Podróż na Lazurowe Wybrzeże – co trzeba o tym wiedzieć? 

Dla osób, które chcą zwiedzić wiele miast na Lazurowym Wybrzeżu, najbardziej polecaną opcją do podróży jest własny samochód. W takim wypadku, trzeba jednak liczyć się z podróżą trwającą nawet dwa dni. Na Riwierę Francuską najłatwiej i najszybciej dostać się samolotem, a po przylocie wynająć samochód, bądź skorzystać z komunikacji miejskiej. Ta jest dobrze rozwinięta zwłaszcza w dużych miastach, gdzie ze sporą liczbą osób można się porozumieć po angielsku. W razie jakichkolwiek problemów językowych, które mogłyby się pojawić przy wynajmowaniu samochodu, bądź wskazaniu celu podróży, można skorzystać z translatorów, które dokonają tłumaczenia na język francuski. W wielu przypadkach nie będzie to jednak konieczne, gdyż osoby pracujące w miejscowościach turystycznych, często władają kilkoma językami.

 

5 1 vote
Article Rating

Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
5 1 vote
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x