Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy – Historia i Geneza Powstania

Kraina Wielkich Jezior Mazurskich to największe w Polsce skupisko połączonych kanałami zbiorników, o całkowitej powierzchni 302 km. kwadratowych. Sercem tego zespołu 24 jezior są Śniardwy – największe jezioro w Polsce, którego powierzchnia, liczona wraz z odgałęzieniami – Seksty i Kaczorajnem – wynosi 109,7 km. kwadratowych. Śniardwy jest stosunkowo płytkim zbiornikiem, gdyż jego maksymalna głębokość wynosi 23,4 m, średnia głębokość nie przekracza dziesięciu, a w wielu miejscach i trzech metrów, na jeziorze występują także liczne płycizny. Linia brzegowa jest niezwykle urozmaicona; jej długość wynosi około 83 km. Na jeziorze leżą trzy wyspy o łącznej powierzchni 43 ha. (Są to wyspy: Wyspa Pajęcza, Czarci Ostrów, Szeroki Ostrów). Długość zbiornika wynosi 22,1 km, a jego szerokość osiąga 13,4 km.

Śniardwy powstały w pobliżu strefy maksymalnego zasięgu lądolodu w czasie ostatniego zlodowacenia. W miejscu dzisiejszego jeziora przez dłuższy czas, w fazie jego zaniku, zalegała potężna bryła lodowa. Od południa przylegały do niej pagórki i wzgórza morenowe. Podobne formy znajdowały się po północnej stronie. Gdy wreszcie (12-10 tys. lat temu) masa lodowa uległa wytopieniu, na jej miejscu na tak zwanej morenie dennej, zebrała się woda i powstał zbiornik. Ze względu na specyfikację pochodzenie Jeziora Śniardwy jest określane jako jezioro polodowcowe o genezie wytopiskowej, wypełniające zagłębienie w morenie dennej.

Wspaniały krajobraz polodowcowy jest charakterystyczny dla całej Krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Bardzo duża jeziorność, wynosząca około 20% przyciąga tutaj rzesze turystów, wodniaków, wędkarzy i wszystkich, którzy kochają i podziwiają przyrodę.

Już w 1977 roku utworzono Mazurski Park Krajobrazowy, obejmujący również Śniardwy i tereny przylegające do niego od południa. Jedynym z najbardziej interesujących obszarów chronionych jest jezioro Łuknajno, koło Mikołajek, światowy rezerwat biosfery, wpisany na listę konwencji ramsarskiej.

Jezioro Śniardwy – Rejsy Statkiem

Rejs statkiem to chyba najlepsza metoda by zobaczyć co tak naprawdę oferuje nam Jezioro Śniardwy. Decydując się na firmę, która zabierze nas na swój statek fajnie zwrócić uwagę czy będziemy mieli opiekę przewodnika, który poda nam szereg informacji o ciekawostkach związanych z Jeziorem Śniardwy jak i jego genezą. My trafiliśmy na głos lecący z radia, przeważnie był to głos w języku niemieckim, także pod tym kątem mogliśmy trafić troszkę lepiej.

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy

Jezioro Śniardwy - Kładka w Mikołajkach

Jezioro Śniardwy – Kładka w Mikołajkach

Ruszyliśmy na swój rejs z Mikołajek z przystani Hotelu Gołębiewski, który znajduje się nad Jeziorem Tałty, popłynęliśmy w kierunku Jeziora Mikołajki, które oddzielone jest od Jeziora Tałty kładką pieszo rowerową pod którą przepływamy a następnie wpływamy już na Jezioro Śniardwy. Opływamy go w części po czym wracamy drugą stroną brzegu Jeziora. Cała trasa trwała około 90 minut a za bilecik zapłaciliśmy 32 zł od osoby.

Przy złej pogodzie żegluga może stać się zbyt niebezpieczna – silny wiatr wywołuje bardzo wysokie fale. Dlatego cały czas trzeba płynąć blisko brzegów. Kapitan statku musi również bacznie uważać na wystające kamienie, liczne płycizny sprawiają, iż wielkie kamienie o które może zahaczyć statek znajdują się już na głębokości 20-30 cm. pod lustrem wody. Północna strona jeziora jest mocno zarośnięta szuwarami. Poza kilkoma miejscami przybicie do brzegu jest bardzo trudne.

Rejsy organizowane są także z drugiej strony jeziora a mianowicie z Piszu, gdzie na Śniardwy wpływamy trasą prowadzącą przez jeziora Roś, Kocioł i Białoławki.

Filmik z naszego rejsu po Jeziorze Śniardwy:

Zachęcamy do subskrybowania naszego kanału: https://www.youtube.com/channel/UC5tAZJBibmZz_wyzkcrGR-A

 

Wyprawa rowerowa wokół Jeziora Śniardwy

Trasa biegnie głównie przez utwardzone leśne ścieżki, które dość szybko się pokonuje, jednak jej całkowita długość to ponad 100 kilometrów, dlatego musimy się zastanowić czy chcemy pokonać tą trasę dla satysfakcji i sporu czy turystycznie, gdyż przy tym drugim wariancie proponuje podzielić trasę na dwa dni, tak by bez wielkiego pośpiechu, mieć możliwość nie tylko chwile zatrzymać się w najciekawszych miejscach ale i odpocząć czy zrobić kilka fotografii. Trasa wokół Jeziora Śniardwy zakłada również taką atrakcję jak przeprawę promem w miejscowości Wierzbna.

Wokół Jeziora Śniardwy - Wyprawa Rowerowa

Wokół Jeziora Śniardwy – Wyprawa Rowerowa

Mimo ambitnych planów niestety nie pokonaliśmy tej trasy osobiście, dlatego odsyłamy do innych portali, gdzie można znaleźć mapę trasy a nawet ślad GPS, który poprowadzi nas właściwymi ścieżkami, gdyż odnalezienie drogi często na pewno nie należy do rzeczy łatwych.

Ciekawsze miejsca, które można zobaczyć podczas wyprawy rowerowej wokół Jeziora Śniardwy:

  1. Jezioro Łuknajno przylegające do Jeziora Śniardwy – wieże widokowe na oba jeziora.
  2. Piękne podmokłe łąki wypełnione kwiatami, między jeziorami Śniardwy i Tuchlin
  3. Fragment z krajobrazem na jezioro z Nowych Gut po ujście rz. Wyszka
  4. Dość stromy brzeg jeziora, wieża widokowa a także kąpielisko w pobliżu ujścia rz. Wyszka
  5. Gęste lasy i bardzo dużo pomników przyrody w Puszczy Piskiej
  6. Niedźwiedzi Róg, interesująca ostoja nad wodą i kameralne kąpielisko
  7. Wyspa Szeroki Ostrów na którą można dojechać nie tylko rowerem ale także autem.
  8. Wejsuny – tutaj można smacznie zjeść oraz zobaczy osadę Wejsuny
  9. Jeziorka wytopiskowe i torfowiska blisko Gasiora
  10. Ujście Krutyni do Zatoki Iznockiej
  11. Stromy brzeg rynnowego jeziora Bełdany
Punkt Widokowy na Jezioro Śniardwy

Punkt Widokowy na Jezioro Śniardwy

Co warto zobaczyć będąc nad Jeziorem Śniardwy

  1. Jezioro Łuknajno – wyjątkowe miejsce objęte ochroną programu UNESCO. Liczne wieże widokowe, możliwość spotkania łosia, jedno z większych w Europie skupisk Łabędzia Niemego. Wokół Jeziora Łuknajno prowadzi ok 20 km trasa rowerowa, którą polecam w 100%.
  2. Wierzba – jedno z piękniejszych miejscowości nad Jeziorem Śniardwy
  3. Wyspa (Półwysep) Szeroki Ostrów – Największa wyspa nad Jeziorem, która została połączona z lądem groblą, przez którą można podróżować samochodem. Doskonałe miejsce do zwiedzania jak i biwak, gdyż dno Jeziora Śniardwy w tym miejscu jest płytkie i piaszczyste.
  4. Miejscowość Popielno gdzie znajduje się Stacja badawcza hodowli zwierząt PAN
  5. Czarci Ostrów – wyspa na którą można się już dostać tylko łódką, na wyspie znajduje się fort oraz fantastyczna flora i fauna
  6. Rezerwat Czapliniec – miejsce na północy Jeziora Śniardwy, które słynie z bardzo dużych kolonii czapli

Mikołajki

Miejscowość Mikołajki to serce Mazur, gdzie znajduje się bogata baza hotelowa, liczne bary, kawiarenki, bankomaty, apteki, restauracje również rybne ale także punkt informacji turystycznej, przystanie i wiele innych atrakcji. Ku mojemu zaskoczeniu takich miejscowości turystycznych na Mazurach wcale nie jest dużo, dlatego czuje że w Mikołajkach podczas największego szczytu sezonowego jest potężne oblężenie turystów, co niestety wpływa na komfort naszego podróżowania.

Fontanna z Królem Sielawem - Mikołajki

Fontanna z Królem Sielawem – Mikołajki

Dni Mikołajek oraz Mazurski Festiwal Rybny

Co roku odbywają się bardzo huczne dni Mikołajek oraz Mazurski Festiwal Rybny, jest to zazwyczaj trzy dniowa impreza odbywana początkiem lipca, w tym roku był to 5-7 lipiec 2019. Na dniach Mikołajek można liczyć na koncerty, pokazy, sztuczne ognie, oraz główną atrakcję Festiwal Rybny „Rybka na Zdrowie” gdzie co roku przyciąga duża rzesza spragnionych rozrywki turystów.

Festiwal Szantowy w Mikołajkach

Mikołajski Festiwal Szantowych to jedna z najstarszych imprez tego typu w kraju, wszystkich miłośników tego typu muzyki i żeglarstwa Mikołajki zapraszają na coroczny festiwal, który odbywa się końcem lutego.

Niewątpliwie nie przedstawiliśmy wszystkich atrakcji, które zafunduje nam Jezioro Śniardwy czy jego okolice, warto jednak dobrze zagospodarować czas, by móc zobaczyć jak najwięcej wyjątkowych miejsc, które są na wyciągnięcie ręki. Wokół jeziora znajdują się także inne trasy rowerowe czy biegowe natomiast po całym dniu aktywnego zwiedzania mamy możliwość odpocząć w Parku Wodnym Tropicana, który znajduje się w Hotelu Gołębiewski. Park ten funduje nam kilkaset metrów zjeżdżalni, baseny zewnętrzne i wewnętrzne, sauny(parowe i suche), tężnie solankową czy liczne jacuzzi. Dla gości hotelowych wstęp do Parku Wodnego jest bezpłatny.

Autor: Jarosław Tajchman

0 0 votes
Article Rating

Podobne artykuły

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] żeglarstwa oraz kajakarstwa. Jednym z popularniejszych ośrodków turystycznych regionu są Mikołajki, leżące nad jeziorami Tałt oraz Mikołajskim. W sezonie letnim kurort ten tętni życiem, bez […]

0 0 votes
Article Rating
0
Would love your thoughts, please comment.x