Klub Miłośników Hiszpanii

  • Inspiracje do podróży
  • TOP Okazje Last Minute
  • Zniżki do -70%

newsletter templates powered by FreshMail

Iberotur.pl

  • Wakacyjni Eksperci od Hiszpanii
  • Największy Wybór Wycieczek
  • Gwarancja Najniższej Ceny

Największe Biura Podróży

Szukasz najlepszego wyjazdu do Hiszpanii? Masz pytanie odnośnie wycieczki?

Wypełnij i wyślij poniższy formularz a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i dobierze dla Ciebie idealny wyjazd.

Pole wymagane

Podaj jedną z poniższych form kontaktu:

Pole wymagane

lub

Pole wymagane
Pole wymagane

Pola oznaczone * są obowiązkowe
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną przez Iberotur.pl zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

Hiszpania to kraj różnorodny, nieoczywisty, pełen tajemnic, skąpany w słońcu, ale i pełen bardzo ciekawej, nierzadko też trudnej historii. To mozaika wielu kultur. Tu  łączą się i koegzystują harmonijnie niezwykłe przeciwieństwa takie jak Tradycja i Nowoczesność, Duchowość i Pełnia życia czy też Pasja i Spokój.

Hiszpania jawi się, jako kraj wiecznie rozdarty między emocjami a zdrowym rozsądkiem. Okrucieństwo Corridy, kino pogmatwane emocjonalnie spod znaku Almodóvara, niewyczerpany potencjał śródziemnomorskiego żaru. Artyzm, brawura i wszechobecny, choć „napiętnowany” katolicyzmem luz. Jak tu nie kochać tego wielobarwnego kraju pełnego wigoru i spokoju zarazem – kraju Flamenco, zawsze uśmiechniętych mieszkańców, pocztówkowych plenerów i plaż, ale także inkwizycji, konkwisty i piętna faszystowskiej dyktatury spod buta generała Franco.

Hiszpania jest po prostu jedyna w swoim rodzaju.

 

Historia Hiszpanii w Pigułce
Królestwo Hiszpanii ma bogatą przeszłość. Najpierw ekspansja Rzymian w II wieku p.n.e i Wizygotów w V wieku. Następnie podbicie Półwyspu przez Arabów w VIII wieku, którzy pozostawili po sobie wiele elementów w hiszpańskiej architekturze i kulturze. Po siedmiu wiekach mauretańskiej okupacji nastały czasy imperium Nowego Świata. Dzięki odkryciu Ameryki i innym  i podbojom kolonialnym Hiszpania stała się jednym z potężniejszych Państw ówczesnego świata. Upadek kolonializmu doprowadził, poprzez wojnę domowa, do rządów reżimu generała Franco.
Aktualnie kraj jest członkiem Unii Europejskiej i należy do ścisłego grona najważniejszych państw europejskich.

 

Zabytki i Atrakcje Hiszpanii
Hiszpania to przede wszystkim niesamowita kultura, zabytki i architektura. Kraj posiada drugą na świecie największą kolekcję zabytków historycznych i atrakcji wpisanych na Światową Listę Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Przybliżona ilość miejsc wartych zobaczenia to ponad 20 000!

 

Najchętniej odwiedzanym miastem Hiszpanii jest Barcelona i to właśnie tu podziwiać możemy imponujące projekty Antonio Gaudiego, jak choćby świątynię Sagrada Familia czy Parc Guell, zatopić się w wąskich i krętych uliczkach dzielnicy Barri Gotic oraz odwiedzić słynne muzeum Picassa.
Jeżeli zdecydujemy się na wyjazd do Madrytu to pozycją obowiązkową będzie monumentalne Museo del Prado, gdzie podziwiać można między innymi twórczość Goi, Boscha czy Velázqueza. Nie wolno również pominąć Palacio Real, czyli dawnego pałacu królewskiego. Będąc w stolicy Hiszpanii warto  wybrać się do pobliskiego Toledo,  dawnej stolicy kraju i „perełki” hiszpańskiej architektury.

 

Andaluzja leżąca na południu Hiszpanii to niezwykle interesująca mieszanka europejskiej kultury z arabskimi wpływami. Znakomitym przykładem spuścizny arabskiej jest najstarszy na świecie arabski kompleks pałacowy Alhambra w Granadzie wraz z ogrodami Generalife czy architektura i zabytki miasta Cordoba, w tym Wielki Meczet - La Mezquita. Będąc w Andaluzji nie można pominąć Sevilli – stolicy regionu. Sewilla słynie przede wszystkim z największej gotyckiej katedry  na świecie. Ale Andaluzja to nie tylko zabytki. To akże pełne uroku białe miasteczka tzw "Pueblos blancos" z uroczą, lokalną architekturą i atmosferą.

 

Słoneczne Wybrzeża = raj dla plażowiczów
Jedną z głównych wizytówek Hiszpanii są słoneczne przez prawie cały rok plaże, piękne morze oraz ciepły klimat. Największą popularnością cieszy się katalońska Costa Brava pełna zarówno piaszczystych i popularnych kąpielisk, jak i imponujących skalistych urwisk i klifów. Mniej tłoczna i hałaśliwa Costa Dorada polecana jest osobom starszym i rodzinom z dziećmi. Dalej na południe Hiszpanii w okolicach Walencji leży Costa Blanca, gdzie znajdziemy zarówno plaże pełne turystów, jak i dzikie, odludne ustronie.

Wielbiciele prawdziwych upałów powinni z kolei zdecydować się na południe i Wybrzeże Costa del Sol oferujące niezliczone kurorty, pola golfowe i słoneczną pogodę przez większą część roku. Atlantyckie Costa de la Luz graniczące z Portugalią słynie z pięknych, malowniczych i nie zatłoczonych plaż. Szerokie plaże nad Atlantykiem przyciągają wiatrem i doskonałym warunkami do surfingu i oglądania wielorybów i delfinów. Nie trzeba jechać do dalekiej Kalifornii, aby poczuć atmosferę nadmorskiej wolności i radości! Z cudownych plaż i malowniczych zatoczek słynne są także Baleary, w tym największa wyspa archipelagu – Majorka. Na Majorce warto odwiedzić Valldemossę: to właśnie w tej urokliwiej miejscowości prawie 200 lat temu schronili się Fryderyk Chopin i George Sand. Zamorskie terytoria Hiszpanii, Wyspy Kanaryjskie, kuszą przez cały rok słoneczną pogodą idealną do wypoczynku oraz zwiedzenia powulkanicznych krajobrazów.

 

Festiwale i wydarzenia kulturalne
Kultura hiszpańska jest niezwykle bogata i dotyka wszystkich form artystycznego wyrazu: malarstwa, muzyki, architektury, teatru i innych form artystycznej ekspresji. Turystyka kulturalna staje się alternatywą dla biernego wypoczynku i plażowania, dzięki niezliczonej ilości dobrych jakościowo muzeów, zabytków, licznych festiwali i wystaw kulturalnych. Słynne fiesty, np. La Tomatina w Bunol, Ferias de Abril w Sewilli, La Merce w Barcelonie, Las Fallas w Walencji, wiele wydarzeń kulturalnych i artystycznych, np. Festiwal Filmowy w San Sebastián) przyciągają do roku rzesze turystów spragnionych nie tylko słońca, ale także głębszych, kulturalnych przeżyć.

 

Znani Hiszpanie   
Pławiąca się w pięknej i słonecznej poświacie Hiszpania zrodziła wielu geniuszy. Wystarczy wspomnieć artystyczne  talenty Picassa, Salvadora Dalí, El Greco, Velázqueza Goi. Mnogość stylów tych twórców wiele mówi o tym  jak różnorodna jest ich ojczyzna. Wyrafinowana i dzika przy okazji. A wszystko to zrodzone z ogromnej witalności i emocjonalności. Widać to na każdym kroku – na tętniących życiem ulicach, w kafejkach, w namiętnym życiu nocnym czy wyrafinowanych, pobudzających zmysły budowlach Antoniego Gaudíego.

Niezwykle bogata jest także lista współczesnych sław hiszpańskich. Wystarczy wymienić kilka najgłośniejszych nazwisk, żeby przekonać się jaki potencjał drzemie w kraju z Półwyspu Iberyjskiego: Pedro Almodovar, Antonio Banderas, Penelope Cruz, Jose Carreras, Rafael Nadal czy Fernando Alonso.

Ole! Ole! - Życie w rytmie fiesty i sjesty
Mieszkańcy Hiszpanii są różni, tak samo jak różne są krajobrazy tego kraju. Łączy ich zamiłowanie do świętowania i odpoczynku, towarzyskie usposobienie i witalność. Popołudnie to dla nich wręcz rytualna przerwa na relaks i posiłek – tzw. sjestę. Wówczas życie przybiera lekko leniwy rytm, a ulice pustoszeją.

 

 

Hiszpanom cały rok towarzyszy zabawa – to słońce wymusza pewien luz. Życie odbywa się plenerowo, w okowach fiest, a gro czasu spędza się tu pośród ludzi. W rozmowach towarzyskich często padają kwieciste gesty i słowa, bo tubylcy są niebywale otwarci. Przy szklaneczce calimocho, kieliszku wina i tapas budzi się w nich towarzyska werwa – więc nie zdziwcie się, jak w jednej chwili zostaniecie intuicyjnie „porwani” w wir uciech. Wszak tu wszystko w koło jest uwodzicielskie. Przy okazji Hiszpanie chętnie służą pomocą, a poczucie czasu dla nich nie istnieje...

Z tych emocji mogło powstać tylko coś brawurowego. Właśnie taka jest Hiszpania, jej zabytki, ludzie, obyczaje. Zabawy do białej nocy, klimat skąpanej w bursztynowym słońcu swobody, ogromnej otwartości, i wysublimowanych tanów w rytmie Flamenco. Kraj w którym mieszają się dusze i ciała, ulegając magicznemu zespoleniu, jak w kubistycznych dziełach Pablo Picassa.