Iberotur.pl

  • Wakacyjni Eksperci od Hiszpanii
  • Największy Wybór Wycieczek
  • Gwarancja Najniższej Ceny

Szukasz najlepszego wyjazdu do Hiszpanii? Masz pytanie odnośnie wycieczki?

Wypełnij i wyślij poniższy formularz a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i dobierze dla Ciebie idealny wyjazd.

Pole wymagane

Podaj jedną z poniższych form kontaktu:

Pole wymagane

lub

Pole wymagane
Pole wymagane

Pola oznaczone * są obowiązkowe
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną przez Iberotur.pl zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

21-03-2016

Wielki Tydzień to jedno z najgłębiej przeżywanych i jedno z najważniejszych świąt w Hiszpanii. Ulice większości miast i miasteczek stają się miejscem manifestacji religijnej, a liczne procesje i uroczystości odbywające się w niezwykłej oprawie artystycznej i muzycznej stają się spektakularną atrakcją turystyczną.

 

W procesjach uczestniczą tłumy wiernych, a członkowie bractw kościelnych, zwani costaleros, ubrani w charakterystyczne tradycyjne stroje, kroczą ulicami w rytm bębnów i muzyki dźwigając na ramionach feretrony z figurami lub grupami figur świętych. To niesamowity i piękny, urzekający w swej prostocie widok.

Procesje odbywają się w wielu miejscach Hiszpanii i mogą się różnić między sobą. Cisza i powaga towarzyszą uroczystościom Wielkiego Tygodnia w Kastylii i Leon. Procesje w Leon, Zamorze, Salamance czy Valladolid pełne są prostoty i przerywane jedynie dźwiękami trąbek i bębnów podczas przejścia figur.

 

Semana Santa w Sewilii

W Sewilli Wielki Tydzień (Semana Santa), który w tym roku przypada w dniach 20-27 marca, obchodzony jest w sposób szczególny. Odbywają się wtedy niezwykle uroczyste procesje bractw kościelnych i pokutników. Największą atrakcją  są tzw. pasos, czyli olbrzymie, zdobione platformy z XVII wiecznymi wizerunkami  i figurami. Każda figura w pochodzie reprezentuje część drogi krzyżowej lub kościelnej historii z Nowego Testamentu. Niesienie platform jest to głównie męskie zajęcie z tego względu, iż niektóre pasos, ważą powyżej 2.000kg! Jedną platformę niesie średnio 40 mężczyzn dźwigając ciężar 50kg przypadający na jedną osobę.
Procesje posuwają się wolno w korowodzie w takt pieśni żałobnych, których rytm jest wybijany na olbrzymich bębnach, a monotonne dźwięki muzyki, czasami urozmaicają krótkie, improwizowane seatas, czyli żarliwe hymny w stylu flamenco, opiewające Mękę Pańską i smutek Matki Boskiej.

Najbardziej emocjonującym momentem jest “Madrugá”, noc z czwartku na piątek, kiedy wspomina się Mękę Chrystusa. Wszyscy, którzy pragną przeżyć ten moment w pełni, około pierwszej w nocy powinni wyjść na ulice, by aż do świtu towarzyszyć przybranym w czerń bractwom kościelnym. Największą atrakcją i kulminacją obchodów Świąt Wielkiej Nocy w Sewilli, jest przybycie do katedry paso z wizerunkiem La Macarena, przedstawiającej patronkę torreadorów i Sewilli. Odbywa się to pomiędzy 3 a 6 nad ranem w piątek.

Na obchody Świętego Tygodnia w Sewilli zjeżdżają się tłumy z całej Hiszpanii, Europy i świata. Jest to przepiękne święto, warte, aby wybrać się do Andaluzji właśnie w tym czasie. Można zobaczyć wtedy prawdziwą, hiszpańską kulturę i folklor oraz zwyczaje panujące w tym niezwykłym regionie Hiszpanii.

Atmosferę jaka panuje podczas Semana Santa prezentuje dobrze to video

Zapisz się do "Klubu Miłośników Hiszpanii"

  • Inspiracje do podróży
  • TOP Okazje Last Minute
  • Zniżki do -70%

newsletter templates powered by FreshMail