Iberotur.pl

  • Wakacyjni Eksperci od Hiszpanii
  • Największy Wybór Wycieczek
  • Gwarancja Najniższej Ceny

Szukasz najlepszego wyjazdu do Hiszpanii? Masz pytanie odnośnie wycieczki?

Wypełnij i wyślij poniższy formularz a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i dobierze dla Ciebie idealny wyjazd.

Pole wymagane

Podaj jedną z poniższych form kontaktu:

Pole wymagane

lub

Pole wymagane
Pole wymagane

Pola oznaczone * są obowiązkowe
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną przez Iberotur.pl zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

22-08-2015

La Tomatina to znany i bardzo popularny wśród turystów festiwal – Święto Pomidora. Obchodzony jest w każdą ostatnią środę sierpnia w miejscowości Bunol 40 km od Walencji (Costa Blanca).

 

To osobliwe święto co roku skupia tłumy turystów ściągających tu, by obrzucać się pomidorami. W czasie tej wesołej bitwy polowej uczestnicy bawią się jak dzieci, rzucając pomidorami w każdego, kogo napotkają na swej drodze. Początki tej pomidorowej „bitwy” sięgają młodzieńczej sprzeczki mającej miejsce w roku 1945. Od tego czasu odbywa się ona co roku.

Plan dnia bitwy pomidorowej

Wszystko rozpoczyna się o godzinie 9, na rynku miasteczka, gdzie uczestnicy nabierają sił, zjadając bułki nadziane wędliną rozdawane przez władze Ratusza. Przed samą bitwą ustawia się wysoki słup pokryty mydłem, a na jego końcu zawiesza się szynkę (palo-jabón). Wśród ogólnej radości, najodważniejsi próbują wspiąć się jak najwyżej, by zdobyć nagrodę. W międzyczasie, z balkonów wylewane są wiadra wody na osoby, które przychodzą, by przygotować się do bitwy. O godzinie 11 słychać wystrzał, dający znak do rozpoczęcia walki, a na końcu ulicy pojawia się pierwsza ciężarówka z „amunicją”, obwieszczając swój wjazd klaksonem. Osoby jadące na przyczepie zaczynają rzucać pierwszymi pomidorami. W końcu pojazd zatrzymuje się, uwalnia swój ładunek i wtedy właśnie tłumy rzucają się, by zdobyć „kule”, a po kilku sekundach wszystko jest już czerwone! Cała bitwa trwa godzinę, do 12:00, kiedy to koniec zabawy obwieszcza drugi sygnał.

 

 

Oto kilka praktycznych rad dla śmiałków wybierających się na Tomatina:

- Wykup wcześniej bilet – ceny zaczynają się już od 10E. Bilety na Tomatina Festiwal są dostępne tutaj.

- Załóż raczej starsze rzeczy lub takie, których nie będziesz już używać. To samo dotyczy niestety butów.

- Unikaj klapek i wszelkich „japonek”, gdyż bardzo łatwo je zgubić

- Chroń oczy – kwas z pomidorów może je podrażnić, natomiast ma wprost cudowny wpływ na skórę i działa jak delikatny peeling

- Jeśli robisz zdjęcia zabierz wodoodporty aparat

- Zarezerwuj wcześniej nocleg, gdyż w czasie festiwalu zazwyczaj wszystkie miejsca w Bunol są wyprzedane

 

- Jeśli jedziesz samochodem to bądź wcześniej na miejscu, gdyż ulice są zamykane już o 7mej rano!

- Ściśnij pomidora w ręku zanim go rzucisz – Twój cios będzie wtedy mniej bolesny

- Baw się na maaaxa! La Tomatina to przede wszystkich święto nieskrępowanej radości, gdzie szybko i przyjemnie można się pozbyć zgromadzonej adrenaliny!