Iberotur.pl

  • Wakacyjni Eksperci od Hiszpanii
  • Największy Wybór Wycieczek
  • Gwarancja Najniższej Ceny

Szukasz najlepszego wyjazdu do Hiszpanii? Masz pytanie odnośnie wycieczki?

Wypełnij i wyślij poniższy formularz a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i dobierze dla Ciebie idealny wyjazd.

Pole wymagane

Podaj jedną z poniższych form kontaktu:

Pole wymagane

lub

Pole wymagane
Pole wymagane

Pola oznaczone * są obowiązkowe
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną przez Iberotur.pl zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

19-02-2016

Planując urlop w Hiszpanii w marcu warto wybrać się na Costa Blanca. W Polsce pogoda jeszcze nie rozpieszcza, a w okolicach Walencji można już cieszyć się słoneczną i ciepłą aurą.

To właśnie tu od 15 do 19 marca trwa spektakularne Święto Ognia – Las Fallas – będące ogromną atrakcją turystyczną.

 

Tradycja sięgająca XVI wieku

Święto Ognia ma już 500-letnią historię i jest związane z dawnymi obchodami równonocy wiosennej. To właśnie tak dawno temu walenccy cieśle zaczęli w spektakularny sposób czcić pamięć św. Józefa, swojego patrona.  W dniu jego wspomnienia spalali niewykorzystane kawałki drewna. Z czasem z tych odpadków zaczęły powstawać konstrukcje, aż wreszcie tradycją stało się tworzenie drewnianych postaci i rzeźb. Obecnie postaci wykonywane są przez artystów, którzy korzystają również z innych materiałów: papieru, kartonu czy wosku.

 

Współczesne obchody

Świąteczny nastrój panuje już od samego początku marca dzięki mascletàs, pokazom pirotechnicznym organizowanym codziennie o godzinie 14 –tej przed ratuszem miejskim.

W nocy z 15 na 16 marca odbywa się montowanie  kilkuset figur „fallas” na placach i ulicach miasta. To artystyczne i niezwykle kolorowe instalacje wykonane z łatwopalnych materiałów. Fallas przedstawiają karykatury polityków, znanych osobistości, a także satyryczne scenki prezentujące aktualne wydarzenia. Niektóre z nich osiągają nawet 20 metrów!

Kolejny dzień poświęcony jest Matce Boskiej. Ulice miasta przemierzają efektownie wystrojeni uczestnicy święta. Niosą kwiaty, które ułożone wokół posągu Maryi nieopodal bazyliki na Palza Da La Virgen stworzą kwietny stożek na cześć Matki Boskiej Osób Opuszczonych.

Kulminacyjnym punktem obchodów festiwalu Las Fallas jest 19 marca. To właśnie wtedy, gdy nadejdzie noc wszystkie falle są palone. W niezwykłym spektaklu, któremu towarzyszy muzyka, światła i sztuczne ognie, pali się wszystkie figury poza jedną, która zostanie włączona do kolekcji muzeum Museo Fallero. Całe widowisko jest niezwykle spektakularne i efektowne.

 

Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na stronie www.fallasdevalencia.info

Chcesz zobaczyć to niecodziennie święto na własne oczy?

Sprawdź oferty Last Minute na Costa Blanca