Iberotur.pl

  • Wakacyjni Eksperci od Hiszpanii
  • Największy Wybór Wycieczek
  • Gwarancja Najniższej Ceny

Szukasz najlepszego wyjazdu do Hiszpanii? Masz pytanie odnośnie wycieczki?

Wypełnij i wyślij poniższy formularz a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i dobierze dla Ciebie idealny wyjazd.

Pole wymagane

Podaj jedną z poniższych form kontaktu:

Pole wymagane

lub

Pole wymagane
Pole wymagane

Pola oznaczone * są obowiązkowe
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną przez Iberotur.pl zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

10-12-2015

Poznawanie hiszpańskiej kultury w najpiękniejszym okresie w roku może być nie lada przygodą! Dlaczego warto odwiedzić Hiszpanię właśnie w tym czasie? Przede wszystkim po to, aby poczuć atmosferę radości oraz publicznego świętowania na ulicach. Oto Jak Hiszpanie obchodzą święta Bożego Narodzenia i jakie tradycje towarzyszą im, kiedy witają Nowy Rok.

 

Jak Hiszpanie przygotowują się do świąt?
W przeciwieństwie do polskich dzieci, 6 grudnia mali Hiszpanie nie wyczekują prezentów, za to cały naród świętuje wolny od pracy Dzień Konstytucji. Dopiero 8 grudnia, czyli w Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny (Inmaculada Concepción), rozpoczyna się radosne oczekiwanie na Boże Narodzenie. Najważniejsze obchody mają miejsce w Sewilli – na placu Piaza del Triunfo przed Katedrą dzieci wykonują trzy różne tańce: najpierw ku czci Matki Boskiej, potem ku czci prałata, a ostatni z myślą o władzach miasta i jego mieszkańcach. Ten zwyczaj określa się jako taniec sześciu (Danza de los Seises). Święto Niepokalanego Poczęcia to w wielu domach także początek przystrajania wnętrz. W Hiszpanii ważniejsza od choinki jest szopka (belén), którą tworzy cała rodzina. Szopki poza domami można zobaczyć na placach miast i miasteczek, są też elementem ozdobnym wielu witryn sklepowych.

 

El Gordo
Kolejny ważny moment w okresie przedświątecznym przypada na 22 grudnia. W tym dniu odbywa się tradycyjna loteria świąteczna organizowana nieprzerwanie od 1763 roku. Co ciekawe, zwycięskie numery są uroczyście odśpiewywane przez dzieci z madryckiej szkoły dla sierot San Ildefonso. Losowanie transmitowane w radio i telewizji trwa pięć godzin. Główna nagroda to aż 2 miliony euro!

 

Navidad, czyli magia Bożego Narodzenia w Hiszpanii
Wigilia Bożego Narodzenia (La Nochebuena) to dla Hiszpanów, podobnie jak dla Polaków, niezwykle rodzinny dzień. Wraz z pojawieniem się pierwszej gwiazdy w oknach zapala się lampki i świeczki, rodziny zbierają się przy suto zastawionym stole, a miłej biesiadzie towarzyszą kolędy. Na stołach, zupełnie inaczej niż nad Wisłą, dominują potrawy mięsne. W zależności od regionu, Hiszpanie delektują się owocami morza, rybami, jagnięciną, pieczonym prosiakiem albo pieczonym indykiem z truflami. W wigilijnym menu można znaleźć poza tym półmiski zimnych mięs (ze słynną suszoną szynką jamón iberrico), papryki faszerowane dorszem, karczochy, rosół (consomé), a także zupę migdałową, rybną lub z owoców morza. Na deser podaje się m.in. orzechy, suszone daktyle, marcepan, nugat z migdałami (turrón) i kruche ciasteczka migdałowe (polvorones). Hiszpanie popijają słodkości rodzimym białym winem musującym Cava. Po wieczerzy wszyscy wybierają się do kościoła na Mszę Koguta (Misa del Gallo), odpowiednik polskiej pasterki. Nietypowa nazwa nawiązuje do tradycyjnego przekazu, jakoby to kogut jako pierwszy przekazał światu wieść o narodzinach Chrystusa. Jak na żywiołowość Hiszpanów przystało, Wigilii towarzyszą również tańce i śpiewy przy akompaniamencie gitar i kastanietów.

Choinka pojawia się w domach Hiszpanów stosunkowo rzadko. W niektórych rodzinach Papa Noel odwiedza dzieci i wręcza im prezenty, ale zwyczaj ten nie jest tak popularny jak w innych krajach. Podarunki dzieci otrzymują zazwyczaj dopiero w Święto Trzech Króli, czyli kilka dni po Nowym Roku.

 

Nochevieja – Hiszpanie witają Nowy Rok
Sylwester (Nochevieja) Hiszpanie świętują z winogronami w dłoni, są bowiem przekonani, że owoce zjadane o północy w rytmie wybijanym przez zegar przyniosą im szczęście. Należy zjeść 12 winogron – po jednym na każdy miesiąc nowego roku. Największa w kraju zabawa sylwestrowa co roku gromadzi na madryckim placu Puerta del Sol tysiące ludzi. Niezwykle popularne są także sztuczne ognie. Każde miasto organizuje swój własny pokaz. (obok - pokaz sztucznych ogni w Maladze)

 

Reyes Magos

Dniem zamykającym okres świąteczny jest Święto Trzech Króli (Reyes Magos). Wieczór poprzedzający 6 stycznia przepełniony jest paradami Trzech Króli, podczas których Hiszpanie obdarowywani są najróżniejszymi łakociami. Dzień ten jest również bardzo ważny dla najmłodszych – podobnie jak w Polsce miesiąc wcześniej, hiszpańskie dzieci szykują swoje buty, aby Trzej Królowie mogli zostawić w nich drobne upominki. Po powrocie z parady maluchy wypełniają swoje buty słomą dla wielbłądów, na których podróżują Trzej Królowie. Obok stawiają też wodę i jedzenie dla strudzonych wędrowców. Jeśli dziecko było niegrzeczne, rankiem w butach powinno znaleźć węgiel (dzisiaj zastępowany cukierkami podobnymi do węgla), grzeczne pociechy zawsze wyciągają najróżniejsze łakocie. Po obejrzeniu upominków cała rodzina je ciasto nawiązujące do wyglądu korony – smakołyk ma kształt pierścienia, a dekoracje w postaci kandyzowanych owoców mają przypominać drogocenne kamienie szlachetne. W cieście schowany jest drobiazg, a ten, kto na niego trafi, staje się królową lub królem domu z papierową koroną na głowie.

Aby poczuć żywiołowość i magię świątecznych zwyczajów, które królują w Hiszpanii, najlepiej doświadczyć ich samemu. Choć, podobnie jak Polska, Hiszpania jest krajem katolickim, to nie wszystkie ważne dla Polaków tradycje znajdują swoje odzwierciedlenie na Półwyspie Iberyjskim. Jednakże to właśnie te najciekawsze różnice zachęcają do spędzenia Bożego Narodzenia w ojczyźnie Pabla Picasso.

 

Posłuchajcie pięknych życzeń-piosenki po hiszpańsku od Michaela Bubble i Thalii