Klub Miłośników Hiszpanii

 • Inspiracje do podróży
 • TOP Okazje Last Minute
 • Zniżki do -70%

newsletter templates powered by FreshMail

Iberotur.pl

 • Wakacyjni Eksperci od Hiszpanii
 • Największy Wybór Wycieczek
 • Gwarancja Najniższej Ceny

Największe Biura Podróży

Szukasz najlepszego wyjazdu do Hiszpanii? Masz pytanie odnośnie wycieczki?

Wypełnij i wyślij poniższy formularz a nasz doradca skontaktuje się z Tobą i dobierze dla Ciebie idealny wyjazd.

Pole wymagane

Podaj jedną z poniższych form kontaktu:

Pole wymagane

lub

Pole wymagane
Pole wymagane

Pola oznaczone * są obowiązkowe
Wyrażam zgodę na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną przez Iberotur.pl zgodnie z ustawą z dn. 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną.

 

Jakie dokumenty są potrzebne, aby podróżować do Hiszpanii?

Obywatelom Unii Europejskiej potrzebny jest paszport lub ważny dokument tożsamości. Oprócz tego, w przypadku małoletniego podróżującego z własnym dowodem tożsamości, do dokumentu należy dołączyć zgodę rodziców.

 

Waluta i Ceny

Walutą obowiązującą w Hiszpanii jest Euro. Średnie ceny produktów i usług są zbliżone do cen polskich, ale mogą się różnić w zależności od regionu i sezonu. Poniżej podajemy orientacyjną listę przybliżonych cen usług i produktów:

 • Bilet zwykły na metro lub autobus kosztuje około 1 euro
 • Piwo od 2 do 6 Euro
 • Bilet do kina kosztuje od 5 do 9 euro
 • Śniadanie od 3 do 8 euro w zależności od lokalu
 • zestaw obiadowy w restauracji niskiej-średniej kategorii kosztuje od 7 do 10 euro, gdy zamawiamy danie dnia (menu del dia). Natomiast jeżeli chodzi o menu z karty, ceny rozpoczynają się od 15 euro, dochodząc do 36 euro na osobę w lokalach średniej kategorii, a w restauracjach bardziej prestiżowych przekraczają nawet 100 euro.

 

Karty kredytowe
Płacenie najbardziej znanymi międzynarodowymi kartami kredytowymi jest szeroko rozpowszechnione w hiszpańskich punktach handlowych, które zazwyczaj wskazują to oznaczeniami przy wejściu do sklepu. Przy dokonywaniu płatności należy okazać paszport lub inny dokument tożsamości.

 

Godziny otwarcia sklepów i lokali:

Najczęściej sklepy są otwarte od poniedziałku do soboty w godzinach od 9.30 do 13.30 i od 16.30 do 20 (W niedziele praktycznie wszystkie sklepy są zamknięte).  Duże centra i domy handlowe są otwarte bez przerwy w godzinach od 10 do 21 lub 22. Na wybrzeżu w sezonie sklepy mogą być otwarte nawet po godzinie 22.

 

Opieka Zdrowotna

Publiczna opieka zdrowotna jest bezpłatna w podstawowym zakresie. Mają do niej dostęp wszyscy  turyści legitymujący się Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Szczegółowe informacje o EKUZ zamieszczone są na stronach internetowych NFZ: www.nfz.gov.pl.
Dokument ten nie jest honorowany w prywatnych klinikach i gabinetach lekarskich w Hiszpanii. Koszt zwykłej wizyty lekarskiej waha się w granicach od 40 do 100 EUR, doba pobytu w szpitalu (bez badań) kosztuje ok. 180 EUR. Zalecamy wykupienia prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego.

 

Szczepienia

Przed wyjazdem do Hiszpanii nie potrzeba szczepić się przeciwko żadnej chorobie.

Nagła pomoc

W Hiszpanii na całym terytorium działa bezpłatny numer 112, obsługiwany po hiszpańsku, a w rejonach turystycznych także po angielsku, francusku i niemiecku.

 

Godziny i Strefy Czasowe

Na całym półwyspie oraz na Balearach obowiązuje strefa czasowa odpowiadająca południkowi zerowemu (GTM), dodając jedną godzinę zimą i dwie godziny latem. Na Wyspach Kanaryjskich stosuję się strefę czasową wyznaczoną przez południk zerowy, dodając jedną godzinę latem, dlatego zawsze występuje różnica czasu wynosząca jedną godzinę mniej w odniesieniu do czasu panującego na półwyspie i Balearach.

 

Napiwki:

We wszystkich lokalach w Hiszpanii usługa jest wliczona w cenę. Jednak w praktyce zwyczajowo daje się napiwki w barach, restauracjach, hotelach i taksówkach. Ich wysokość zależy od hojności klienta i waha się od pięciu do dziesięciu procent całości rachunku.

 

Bezpieczeństwo

Ogólnie rzecz biorąc, Hiszpania jest jednym z najbezpieczniejszych krajów. Należy zachować ostrożność i zwrócić szczególną uwagę na rzeczy osobiste w miejscach, gdzie występują duże skupiska ludzi, takie jak środki transportu publicznego, popularne zabytki lub domy towarowe.

 

Język

Język hiszpański jest językiem, którym mówi się na całym terytorium. Jednak na niektórych obszarach Hiszpanii współistnieją inne języki, jak: kataloński w Katalonii, galicyjski w Galicji, euskera w Kraju Basków, walencyjski w Regionie Walencji i własny wariant języka katalońskiego na Balearach.

 

Jakie ubrania zabrać do Hiszpanii

Różna Garderoba będzie potrzebna w Hiszpanii różni się w zależności od pory roku i miejsca wyjazdu (Pogoda i Klimat w Hiszpanii). Na wybrzeżu, z uwagi na łagodny klimat, ciepła odzież w lecie zazwyczaj nie jest potrzebna; jesienią i zimą temperatura może jednak spaść nawet do ok. 5-10 stopni. Natomiast wewnątrz lądu należy dostosować się do temperatur typowych dla danej pory roku: niskie temperatury zimą i upalne latem.

Wyspy Kanaryjskie: Ich wyjątkowe położenie u wybrzeży Afryki zapewnia łagodny klimat z przyjemnymi temperaturami (średnia temperatura roczna na wybrzeżu wynosi 22º C), bez znacznych różnic sezonowych między dniem i nocą.

Pomimo tego, należy pamiętać, że różnorodność jest główną cechą klimatu Hiszpanii, z uwagi na duże zróżnicowanie geograficzne, dlatego zawsze radzimy sprawdzić aktualna pogodę tuż przez wyjazdem.

 

Informacje dla kierowców

Kierowca może legitymować się polskim prawem jazdy. Kary za nieprzestrzeganie przepisów drogowych są wysokie. Aby wynająć samochód należy posiadać kartę kredytową. Wiele firm dodatkowo wymaga, aby posiadać prawo jazdy od co najmniej lub dwóch lat. Stan dróg w Hiszpanii jest bardzo dobry a rozbudowana sieć autostrad pozwala na sprawne przemieszczanie się po kraju.

Internet i WIFI:

W Hiszpanii znajdziesz wiele lokali oferujących bezpłatny dostęp do sieci Wi-Fi: kawiarnie, restauracje, kioski itd. Z oferty tej można skorzystać także na wielu lotniskach, dworcach kolejowych i autobusowych oraz w niektórych centrach handlowych i hotelach.  Poza tym wiele miejscowości umożliwia bezpłatne korzystanie z sieci Wi-Fi w różnych miejscach publicznych, na przykład w parkach czy na placach. Dodatkowo, w Hiszpanii skorzystasz z szerokiego zasięgu mobilnego 4G. Pamiętaj, aby przed podróżą sprawdzić warunki i opłaty stosowane przez twojego operatora telefonii komórkowej.

 

Jakie produkty można wwozić do Hiszpanii?

Nie ma ograniczeń odnośnie tego, co można kupić i zabrać ze sobą w czasie podróżowania między krajami Unii Europejskiej, pod warunkiem, że zakupione produkty są na użytek własny. Nie można wwozić do Unii Europejskiej jako części swego bagażu żywności pochodzenia zwierzęcego do własnego spożycia (mięso, wyroby mięsne, mleko i produkty nabiałowe). Pozostała żywność może być wwożona do Hiszpanii, ale jej waga nie może przekraczać jednego kilograma.

Kwoty pieniężne powyżej 9999,99 euro muszę być zgłoszone. Obecnie osobom, które ukończyły 18 lat, zezwala się na przewożenie 200 papierosów lub 100 cygaretek, lub 50 cygar, lub 250 gram drobno krojonego tytoniu. Odnośnie alkoholu zezwala się na wwożenie jednego litra napoju powyżej 22 procent zawartości alkoholu i dwóch litrów, jeśli jego procent jest niższy.

 


Aktualne informacje dla podróżnych można znaleźć na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych

http://polakzagranica.msz.gov.pl/Krolestwo,Hiszpanii,ESP.html


Ambasada Polski w Hiszpanii

Calle Guisando 23 bis
28035  Madrid  (Madrid)
madryt.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.madryt.msz.gov.pl/
Tel.:+34 913736605
Faks:+34 913736624